Šéf české diplomacie Jan Lipavský v úterý potvrdil mimořádnost česko-izraelských vztahů. Při návratu ze schůzky se šéfy diplomacií Evropské unie a Rady pro spolupráci arabských států Zálivu v Ománu neplánovaně přistál v židovském státě, aby vyjádřil tamním představitelům českou solidaritu a nabídl napadené zemi veškerou možnou pomoc.

Izrael na toto gesto reagoval také mimořádně. Lipavského přijali nejvyšší izraelští představitelé v čele s prezidentem Izraele Jicchakem Herzogem. Lipavský jednal i se svým rezortním kolegou, šéfem diplomacie Eli Kohenem.

Izraelský voják na místě festivalu Supernova, kde ozbrojenci Hamásu zabili více než 260 lidí a další unesli.
Lidé byli jako lovná zvěř. Objevily se další detaily masakru festivalu v Izraeli

„Izrael a jeho občané se ocitli v bezprecedentní situaci, svojí návštěvou jsem chtěl potvrdit, že Česko plně stojí za Izraelem. Západ je v této podpoře jednotný, ohavné teroristické činy, které připravily o život tisíce nevinných lidí, nemají v demokratické společnosti místo,“ uvedl Lipavský. „Izrael je jedním z nás, útoky a únosy, které teroristé z Hamásu rozpoutali, jsou útokem na nás všechny,“ dodal ministr.

Setkání s rodinou jedné z unesených Izraelek

Lipavský se také setkal s rodinou jedné z unesených Izraelek. „Měl jsem dnes možnost hovořit také s vnučkou jedné z unesených a toto svědectví bylo otřesné. Metody teroristů z Hamásu nepatří do současného světa a chápu, že Izrael je nenechá bez odezvy. Izrael má plné právo bránit se teroristům,“ uvedl ministr.

Boje proti Izraelem a hnutím Hamás, říjen 2023
Válka mezi Izraelem a Hamásem: Co je Pásmo Gazy, kdy a jak se zrodil konflikt

Šéf české diplomacie dnes zároveň z Izraele odvezl přes třicet českých občanů a občanek, kteří v zemi uvízli po víkendových útocích. S dalšími českými občany je ve spojení zastupitelský úřad v Tel Avivu, který zjišťuje zájem o případné další repatriace. Ministerstvo je zároveň v kontaktu s dalšími členskými státy EU pro případné evakuační lety dalších zemí.

Ministr Lipavský do Izraele dorazil přímo z ministerského zasedání Evropské unie a Rady pro spolupráci arabských států Zálivu v Ománu. S izraelským prezidentem a ministrem zahraničí jednal šéf české diplomacie o možné pomoci zahraničních partnerů i důsledcích teroristických útoků na chod země.