"Ze začátku jsem tomu nevěnoval pozornost. Pak nastala hodně vyostřená debata… situace je teď zmatenější, než byla před několika měsíci," řekl malíř Hynek Martinec, který žije dlouhodobě v Londýně a dostal tu v roce 2007 BP Portrait Award, cenu pro umělce do 30 let.

"Všichni v mém okolí jsou pro Remain (Zůstat v EU). I Angličané. Ale Londýn je něco jiného než zbytek země. Lidé jsou tu zvyklí cestovat, potřebují Evropu pro svoji práci. A jsou možným brexitem frustrovaní," řekl.

"Já se tím nechci nijak zvlášť zaobírat. Chci tvořit svoje věci. Když tady budou extrémně špatné podmínky, asi by nebyl velký problém si najít jinou zemi. Ale nechci to stavět takhle černobíle, protože nevěřím, že na to dojde. Já věřím, že zůstanou," zdůraznil.

Umění by na brexit podle Martince "velice silně zareagovalo". "Londýn je jedno z velkých uměleckých center. Je tu spousta galerií, které pracují s trhem hlavně v Evropě. Kdyby vznikly nějaké překážky, třeba silnější kontroly, umělecký svět by možná zareagoval a někam by se mohl přemístit, třeba do Německa nebo jinam," řekl. "Ale není to jen pár umělců. Jsou tu aukční domy Christie´s a Sotheby´s, které mají kupce a sběratele v Evropě. Dnešní doba je globální. To je fakt, to nikdo nezmění. Vidím obrovské nebezpečí v tom, když se země začnou uzavírat do sebe. Není to odpověď, i když rozumím jejich obavám."

Podle architekta Petra Štefka i architektonické firmy "jako ostatní čekají, co bude". "Asi by se měnily předpisy, které jsou už teď komplikované, asi by byly určité komplikace se dostat na trhy jiných zemí," řekl. "To se však vyřeší, ačkoli to bude náročnější a dražší a budou se muset najmout další právníci. Ale není kvůli tomu žádná panika. Nikdo nedefinoval, co brexit znamená. Je to jen symbol."

Bodový systém jako v Austrálii?

Potenciálně největší riziko prý hrozí ohledně přístupu zahraničních zaměstnanců do architektonických firem v Británii. "Všechny velké firmy stavějí na čínských, českých, polských a dalších architektech, jsou talentovaní a zpočátku pracují skoro zadarmo. Kdyby se to přerušilo, tak by to mohl být citelný problém," zdůraznil. "Ale myslím, že se to nestane. I populističtí politici si uvědomí, co je potřeba, aby byly peníze v pokladničce," dodal.

Potvrzuje to i Hedvika Mátlová, která v Londýně pracuje v jiné architektonické firmě. U nás je zaměstnaných 55 lidí, z toho jen dva Angličané, jinak jsou tu Italové, Němci, Švýcaři, řekla. "Samozřejmě jsem pro Remain, protože nevím, co by se mnou bylo. Určitě by to bylo všechno složitější," dodala.

Připomněla, že stoupenci brexitu chtějí zavést pro všechny přistěhovalce, včetně těch ze zemí EU, bodový systém jako v Austrálii. Již nyní také začíná platit pro nové přistěhovalce ze zemí mimo EU požadavek ročního výdělku 36.000 liber ročně (1,26 milionu korun). A to opravdu nemám, dodala. Průměrný plat v Británii je kolem 26.000 liber.