„Nabídka naší pomoci nebyla akceptována," uvedla mluvčí. Pomoc záchranných týmů má podle ní skutečně smysl v nejbližších hodinách a dnech po katastrofě. „S každým dalším dnem se už šance na záchranu životů rapidně snižují,“ podotkla. K pondělnímu večeru evidovaly marocké úřady 2862 obětí zemětřesení a více než 2500 zraněných.

Maroku nabídlo humanitární i jinou podporu kolem 60 zemí. Tamní vláda se ale zdráhá pomoc přijmout a někteří odborníci či politici spekulují o politických důvodech. Informují o tom v úterý zahraniční média. Vedle českých hasičů čekaly na oficiální žádost i záchranáři z jiných zemí, ta ale nakonec nepřišla. Marocká vláda hájí svoji reakci jako ráznou, zatímco lidé v horských vesnicích říkají, že se cítí být v neštěstí opuštěni a že na některá místa se záchranáři dostali až v pondělí, píše list The New York Times (NYT).

Maroko zasáhlo silné zemětřesení.
Svědectví po zemětřesení v Maroku: Zasypaly nás trosky, vzduch byl plný prachu

„Nevylučujeme, že se na nás časem Maroko neobrátí s žádostí o humanitární pomoc (např. stany, přikrývky, apod.), tu pak budeme posuzovat standardním způsobem i ve spolupráci s ministerstvy vnitra, zahraničních věcí a obrany,“ dodala Götzová.

Deset milionů pro Maroko

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v pondělí rozhodl o rezervování deseti milionů korun na pomoc Maroku. Peníze měly posloužit buď na působení USAR týmu, nebo být využity na jiné žádosti marocké strany. Marocké velvyslanectví v pondělí v oficiálním dopise poděkovalo české straně za projevenou soustrast i nabídku pomoci.

„Příslušné marocké úřady stále dokončují identifikaci potřeb, které budou co nejdříve sděleny Ministerstvu zahraničních věcí ČR za účelem optimální koordinace,“ informovalo velvyslanectví.

Zdroj: Youtube

Český USAR tým měli tvořit hlavně hasiči z Prahy a z Moravskoslezského kraje, podle dřívějších informací šlo o zhruba 70 lidí. Hasiči měli připravenou techniku i materiál. Pro přepravu byly k dispozici i armádní speciály.

Zemětřesení, které je s intenzitou 6,8 stupně nejsilnější nejméně od roku 1900, zasáhlo centrální Maroko v pátek večer. Se zemí jsou srovnané celé vesnice v pohoří Velký Atlas.