Máte v postižené oblasti nějaké přátele?
Několik jich tam má naše dcera. Někteří z nich už jsou tady v Dallasu.

Byl Texas na katastrofu podobných rozměrů připraven?
Všichni jsme již několik dní předem věděli, že to bude něco velkého a neobvyklého. Myslím ale, že na něco takového se ani připravit nedá. Je to katastrofa, která se stane jednou za tisíc let. 

Jak se u vás projevuje prezidentem vyhlášený stav nouze?
Tady v Dallasu jsou zřízené útulky pro lidi, které přivážejí z Houstonu. V centru města je velká hala, kam může přijít až 5000 lidí. Mají tam pro ně polní postele, vaří pro ně od rána do večera a děti mohou chodit do místních škol.

Lydia TroupZdroj: Facebook

Lydia Troup

Poučily se úřady ze zkušeností s hurikánem Katrina, který poničil New Orleans?
Myslím, že je to daleko lepší, než to bylo tehdy před 12 lety. Ale znovu opakuji, že na takovou situaci je opravdu velice těžké připravit se na sto procent. Navíc lidí, kteří tím jsou postiženi, je daleko víc než tehdy. Vždyť Houston je čtvrtým největším městem v USA.

Pomáhají úřady dostatečně lidem v zasaženém území? A ostatní lidé?
Pomáhají – všichni a všem. Američané jsou od malička vychováváni pomáhat. Do Houstonu a celé oblasti zasažené hurikánem se podpora jen hrne. Finanční i věcná. Včera jsme s autem stáli hodinu ve frontě, když jsme chtěli také přispět. Koupili jsme hlavně toaletní potřeby a nějaké oblečení. Tolik ochoty a lidí, co pomáhají, jsme ještě neviděli.

Co se bude dít s lidmi, kteří přišli o bydlení, až voda opadne?
Asi bude ještě chvíli trvat, než voda ustoupí a lidé se budou moci vrátit zpátky. Teď se zatím bojí ještě větších záplav. Potom budou všichni moci žádat o speciální podporu od státu. Mnoho lidí nemá proti záplavám pojištění, protože v těch oblastech nikdy předtím nebyly.