Spojenecké síly muže zatkly, po pár hodinách ho předaly Afgháncům zbitého, v bezvědomí. Muž, který byl obviněn ze zabití českého vojáka Tomáš Procházky, následně zemřel. Podle NYT incident ukazuje, jak se mezi vojenskými silami rozrostlo po 17 letech války napětí.

Vyšetřování potvrdil plukovník Dave Butler, mluvčí americké mise v Afghánistánu, odmítl však poskytnout podrobnosti. "Americká armáda vyšetří, zda došlo k případném zneužití pravomocí a vyvodí z toho pro jednotlivce patřičné důsledky," uvedl Butler.

Češi popírají

Podle mluvčího Ministerstva obrany ČR Češi důrazně popírají, že by byly jejich jednotky zapojeny do smrti Afghánce. „Probíhá standardní vyšetřování útoku příslušníka afghánských bezpečnostních sil na českého vojáka, kterého se účastní všechny zainteresované strany,“ uvedl pro NYT Jan Pejšek.

Tomáš Procházka.
Padlý voják byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka. Ministr ho vyznamená

Devatenáctiletý Chán začal 22. října začal střílet na skupinu projíždějících českých vojáků na letecká základně Šindánd v provincii Herát na západě Afghánistánu. Útok smrtelně zranil Tomáše Procházku a další dva české vojáky. Během několika hodin byl pak Chán zatčen afghánskými jednotkami a vzat do vazby západních sil. V době, kdy byl navrácen afghánským silám, byl zbitý a v bezvědomí, uvedli afghánští úředníci. Krátce poté zemřel.

Zemřel na následky mučení

Člen provinční rady Herat informoval o tom, že se zatím neví, zda jeho bití mají na svědomí Češi či Američané. "Víme však, že ten voják zemřel na následky mučení," řekl Vakíl Ahmad Karuchí. "Byl bit, než byl předán afghánským silám," dodal. 

Fotografii Chána po jeho smrtil dala listu NYT jeho rodina. Na snímku jsou vidět krvavá zranění na obličeji a hlavě, řekl lékařský vyšetřovatel státu Connecticut James Gill, kterému NYT fotografii ukázal. Otec vojáka dodal, že neměl žádná střelná zranění, ale po celém jeho těle byly pohmožděniny.

Čeští i koaliční vojáci se na letišti na základně Bagrám v Afghánistánu rozloučili se svými třemi českými spolubojovníky.
Čeští vojáci v Afghánistánu se stali oběťmi dobře připravené léčky

Nejmenovaný americký činitel také řekl, že tým armádní sedmé skupiny zvláštních sil, která pomohla převést Chána do vazby českých vojáků, byl stažen z Afghánistánu. Není však jasné, co bylo důvodem. Vyšetřování i nadále pokračuje.

Procházka je už čtvrtým padlým českým vojákem v Afghánistánu v letošním roce. Na začátku srpna zemřeli po teroristickém útoku u základny v Bagrámu Kamil Beneš, Martin Marcin a Patrik Štěpánek.

Nástup vojáků v Afghánistánu před vojenským speciálem.
Češi v Afghánistánu už nebudou v první linii. Armáda změnila strategii