Sešlo se zde, jako vždy, kolem 50 krajanů a zájemců všech věkových kategorií: od mladých rodin s dětmi po seniory. Letos se zpěvu českých koled zúčastnili i mnozí němečtí partneři a kamarádi našich českých krajanů, kteří obdrželi zpěvníky, zpěv čekých koled pojali jako jazykovou výzvu, do které se pustili s velkou vervou a mohu konstatovat, že úspěšně. Dokonce s námi zpíval i španěl Pedro, který byl přímo nadšen a pokud bychom akci neukončili, zpíval by ochotně snad až do půlnoci.

Do letošní organizace se zapojili i mnozí krajané nejen tím, že akci propagovali dále mezi svými kolegy a známými, ale například i tiskem zpěvníků pro ostatní zájemce. Účastníci, kteří o to stáli a nevěřili si, že koledy úplně znají, dostali tedy vytištěné texty, které byly zveřejněné v Deníku. Na kytaru všechny doprovázel, stejně jako loni, pan Lubor Hraník, který letos mnohým zpěvákům ještě rozdal různé drobné hudební nástroje, cinkadla a chrastidla, na podporu rytmu.

Čtěte také: Divokej Bill: Měli jsme zimní spánek

Na zpívání se letos všíchni těšili až tak, že se, trochu neorganizovaně, zpívalo již mezi 17.30 a 18:00, kdy lidé postupně přicházeli a začali si spontánně notovat koledy již před oficiálnim začátkem. Po nezbytném úvodu, přivítání, představení hlavního organizátora Deník.cz a vysvětlení, kde všude po světě a v České republice zpívání koled souběžně v daný čas probíhá, se všichni konečně dočkali oficiálního zpěvu A tak se zpívalo s velikým nasazením a velkou hlasitostí, podpořenou právě rozdanými doprovodnými rytmickými nástroji. Koledy jsme letos, jako obvykle, sice nezpívali dvakrát, ale díky panu kytaristovi, který měl připraveny přídavky, se zpivalo mnoho koled dalších, které v seznamu na stránkách Deníku nebyly, ale téměř všichni je znají.

Na zpívání nechyběly, jako každoročně, ani domácí vánoční výrobky včetně vánočního cukroví či doma vyrobeného vaječného koňaku, ochuceného klasickým českým rumem, nyní tedy korektně Tuzemákem. Vhod přišlo i svařené víno ze stánku na trhu.

Fotogalerie není letos zcela kvalitní a odpovídající tomu, o čem je mé povídání. Na poslední chvíli nám ale onemocněl fotograf, takže fotogalerie je poskládána z fotek z několika malých fotoaparátů a mobilních telefonů, které měli zpěváci při sobě.

Zpěv, přátelské setkání a popovídání v příjemné vánoční atmosféře jsme ukončili kolem 19:30 , část přítomných se tradičně přesunula do nedaleké bavorské pivnice, kde vánoční veselí spojené s dalším zpíváním koled trvalo až do půlnoci.

Přečtěte si: OBRAZEM: Staroměstské náměstí rozezněly koledy

Blanka Fajkusová, Mnichov

I letos se sešli mnichovští sokolové a farníci České katolické misie pod hudebním vedením pátera Slávka Švehly, českého faráře v Mnichově, aby podpořili celonárodní akci "Česko zpívá koledy" a navíc si společným zpěvem krásných vánočních písní připomněli, že hlavním tématem adventního času není běhání po obchodech a shánění vánočních dárků. Sešli jsme se ve středu 14. 12. 2016 opět na náměstí Odeonsplatz, ale poněvadž se na přilehlých vánočních trzích zdržovaly takové davy lidí, že bychom se snad ani sami neslyšeli, vystoupali jsme po schodech do "Síně slávy" (Feldherrnhalle), odkud se pak naše české koledy vskutku krásně rozléhaly. Díky naší sokolce Marušce nás letos posílilo i pár hlasů jejích kolegyň z Ackermann-Gemeinde. Již nyní se těšíme na akci "Česko zpívá koledy" příští rok, i když to hlavní zpívání koled si samozřejmě užijeme již za pár dní ve vánočních kostelích.
Jaroslav Verner, jednatel TV Sokol München