„Je to pozitivní krok, jak pro Českou republiku, tak pro ODS,“ prohlásil podle České televize Jan Zahradil poté, co ho evropští konzervativci a reformisté (ECR) potvrdili jako lídra své kandidátky neboli Spitzenkadidata, jenž se bude ucházet o post šéfa Evropské komise.

Podle svých vlastních slov chce být Zahradil „spojnicí mezi euroskeptiky a federalisty“. Jak upozornila Česká televize, svou kampaň hodlá český europoslanec zahájit po 28. listopadu. Volební program sice zatím nezveřejnil, zmínil nicméně tři hlavní témata -  a to „velký právní úklid“, volný obchod a unijní rozpočet, který bude umět reagovat na boj s migrací a efektivní ochranu vnějších hranic EU.

Evropští konzervativci a reformisté (ECR) jsou se 75 poslanci třetí nejsilnější frakcí v současném Evropském parlamentu. Součástí skupiny, která převážně vyznává euroskepsi, antifederalismus a konzervatismus, je i česká ODS.

Třetí potvrzený kandidát

Zahradil je v pořadí třetím potvrzeným spitzenkandidátem. Minulý týden totiž kongres evropských lidovců (EPP) rozhodl, že se jejich volebním lídrem stane Němec Manfred Weber. Evropské socialisty pak povede Frans Timmermans, v jehož prospěch se své kandidatury vzdal Slovák Maroš Šefčovič.

Výběr budoucího šéfa Evropské komise vychází od roku 2014 z takzvaných vedoucích kandidátů, které před volbami nominují jednotlivé frakce. Právě tento postup vedl před čtyřmi lety ke zvolení Jeana-Claudea Junckera, předtím předsedu vybíraly členské státy.