"V Česku jsou extrémně vysoká čísla, právě explodují, jsou vyšší než v březnu či dubnu," řekl Söder. Uvedl rovněž, že vedle Česka, které Německo považuje za epidemicky rizikovou oblast, sousedí Bavorsko i s Rakouskem. Část Rakouska včetně Tyrolska, které má s Bavorskem společnou hranici, označilo Německo rovněž za rizikovou. Hranice ale bavorský premiér zavřít nechce. "Prioritou je nechat otevřené hranice," řekl Söder.

Vlaječky za oběti koronaviru v Madridu
Covidem se nakazilo 33 milionů lidí. Počet úmrtí překročil milionovou hranici

Otázce pendlerů, kteří za zaměstnáním jezdí přes hranice, se chce Německo podle Södera ještě věnovat. "Tématu hranic, překračování hranic a přeshraničních pendlerů se chceme znovu věnovat, abychom věděli, jak postupovat," řekl šéf bavorské vlády. V této souvislosti zmínil i možnosti rozšířené strategie testování.

Do Saska bez karantény 

Sasko od října umožní vstup lidem z Česka bez nutnosti karantény, pokud jejich pobyt nepřesáhne 24 hodin. Němci pak budou moci v Česku zůstat až 48 hodin, aniž by poté museli do izolace. Oznámila to saská ministryně zdravotnictví Petra Köppingová.

Spolková vláda i spolkové země jsou podle závěrečného prohlášení z dnešního jednání toho názoru, že výjimky pro pendlery či třeba pro nezbytné obchodní cesty či návštěvy lékařů musí být zachovány.

Pendleři z rizikových oblastí, kteří jezdí do Německa za prací, mají nadále výjimky z karanténních opatření. Pokud by výjimky byly pro pendlery omezeny, dotklo by se to podle Asociace pendlerů České republiky asi 60 tisíc lidí, kteří z Česka do Německa za prací dojíždějí.

Slovenský premiér Igor Matovič (na snímku z 11. června 2020)
Slovensko kvůli koronaviru výrazně zpřísňuje omezení. Zváží i nouzový stav

K rizikovým oblastem Merkelová uvedla, že nelze doporučit, aby do nich Němci jezdili na dovolenou. To je nyní v Německu aktuální téma, protože školákům brzy začnou podzimní prázdniny. "Dá se dobře cestovat po Německu," uvedla kancléřka. Zmínila také, že i tak v Evropě zůstávají oblasti, kde se daří nákazu daří zadržovat. Jako příklad uvedla Itálii. "Moje doporučení ale je chovat se velmi obezřetně" zdůraznila.

Merkelová chce udržet ekonomiku v chodu

Udržení ekonomiky v chodu a zachování otevřených škol a školek je německou prioritou v době pandemie nemoci covid-19. Po jednání s premiéry německých spolkových zemí to prohlásila Merkelová. Oznámila rovněž, že pokud se v některé oblasti země zrychlí šíření koronaviru, budou omezeny oslavy ve veřejných a pronajatých prostorách, pro ty v soukromí bude platit naléhavé doporučení.

Demonstrace na londýnském Trafalgarském náměstí proti zpřísňování opatření týkajících se epidemie koronaviru, 26. září 2020
Tisíce lidí v Londýně protestovaly proti novým opatřením. Policie akci zrušila

"Chceme fungující ekonomiku, chceme, aby děti mohly chodit do škol a školek," řekla na tiskové konferenci Merkelová. "To je pro mě nejdůležitější věc," uvedla. V případě nákazy ve školách nebudou uzavírány celé budovy, ale jen třídy, jako je tomu nyní.

Za důležité označila pokračovat ve stávajících opatřeních, jako je nošení roušek a dodržování odstupu. Jako další doporučení označila větrání. "Zní to možná úsměvně, ale je to jedno z nejlevnějších a nejúčinnějších opatření," uvedla. Zmínila rovněž, že vláda chce podpořit rekonstrukci a úpravu vzduchotechnických zařízení.

Novým opatřením bude pokuta nejméně 50 eur (1360 Kč) za to, když lidé například v restauracích nebudou vyplňovat pravdivé osobní údaje. Jak takové pravidlo bude vymáháno, není jasné. Německá média poukazují na to, že bude nutné nejdříve identifikovat člověka, který záznam o návštěvě špatně vyplní. Tyto formuláře Němci vyplňují například v restauracích, aby bylo možné v případě nákazy dohledat kontakty. Již dříve média informovala o nešvaru, kdy lidé záměrně udávají vymyšlená jména či se podepisují jako filmoví hrdinové.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz
Žádné večírky. Lyžařská sezóna bude letos jiná než dříve, řekl rakouský kancléř

Nově budou omezeny oslavy ve veřejných či pronajatých prostorách na maximálně 50 účastníků, pokud daná německá oblast za posledních sedm dní zaznamená více než 35 nových případů nákazy na sto tisíc obyvatel. V případě akcí v soukromí bude platit pouze doporučení, na omezení se spolková země se spolkovými zeměmi nedohodla.