Rozhledna svým tvarem připomíná kaktus v květu. Dřevěná konstrukce šplhá do výšky 16 metrů. Vyhlídková věž byla vybudována na místě někdejšího leprosária, kde se v současnosti nachází areál pro mladé umění. Výstavba věže vyšla na šest milionů korun.

Autor nové dominanty, architekt Martin Rajniš, je doma v Čechách známý mimo jiné jako tvůrce vzducholodě v pražském Doxu. V České republice má na kontě už osm rozhleden, včetně rozhledny Máminka v Krušných horách, Majáku Járy Cimrmana v Příchovicích v Jizerských horách nebo Poštovny Anežky na Sněžce.

Vzducholoď na střeše galerie DOX.
Holešovický DOX se rozroste. Nová stavba nabídne prostory pro divadlo

Reinišovy projekty se vyznačují tvůrčím přístupem a neotřelou originalitou. Také ale provokují. Pro Prahu 14 v lokalitě Na Čihadlech nad Rokytkou postavil architekt 24 metrů vysokou rozhlednu z přírodních materiálů –jasanových prutů a dalších druhů dřeva. Oficiálně se jmenuje Doubravka, ale někteří jí pro její tvar říkají sloní zadnice.

Při plnění zakázky pro Svaté město se Rajniš snažil sladit podobu rozhledny se zahradou na jeruzalémských hradbách, která ji obklopuje. Věž evokuje kvetoucí kaktus, neboť právě tak se nazývají Židé narození v Izraeli: Sabra, tedy kaktus.

Architekt Martin Rajniš.
Rajniš rekapituluje svou tvorbu a věří v lepší architekturu

Nezvyklý úkol Martinu Rajnišovi zadal Lukáš Přibyl, šéf Českého centra v Tel Avivu u příležitosti akce Týden designu, pořádané v rámci Jeruzalémského kulturního léta. Rajniš není v Jeruzalémě nováčkem, kromě jiného pořádal workshopy s tamními studenty.

V opravené budově ústavu pro malomocné neboli leprosária, které kdysi v Jeruzalémě zřídili moravští bratři, dnes sídlí vysoká škola designu a Jeruzalémský filmový fond.