Aby měl film režiséra Tomáše Luňáka šanci dostat se mezi pět vyvolených snímků, jež se utkají o Oscara, musí ale ještě letos být uveden v Los Angeles.

Akademie v tiskové zprávě podotkla, že tuto podmínku nesplnilo několik z 18 filmů, které se do klání o nominaci přihlásily. „Přihlášené filmy musejí splnit podmínku uvedení v kinech a vyhovět dalším kvalifikačním pravidlům, než mohou postoupit do samotného hlasování,“ uvedla.

„Snažíme se, aby měl tento snímek možnost být zařazen i do nominací za nejlepší animovaný film. Jednáme o tom s naší americkou agentkou v Los Angeles. Bylo by dobré, kdyby se podařilo do konce tohoto roku hrát Aloise Nebela po dobu jednoho týdne v losangeleských kinech,“ řekl ČTK již dříve producent filmu Pavel Strnad.

Nominace oznámí koncem ledna

Alois Nebel se uchází i o nominaci na Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film. V té ale uvedení v losangeleských kinech podmínkou není. Akademie oznámí oscarové nominace 24. ledna. Předávání cen se pak uskuteční v noci z 26. na 27. února.

Mluvčí akademie zároveň uvedla, že 18 zveřejněných uchazečů¨, mezi nimiž je například snímek Tintinova dobrodružství režiséra Stevena Spielberga, představuje jenom filmy přihlášené filmovými studii a producenty. Seznam by tak neměl být interpretován jako souhlas s tím, že všechny přihlášené snímky splnily všechna kritéria.

Některé přihlášené snímky totiž nejsou čistě animované. Jde o případ Šmoulů, již kombinují animaci se živými herci.Týká se to ale i Nebela, který vznikl rotoskopickou technikou, jež zjednodušeně políčko po políčku převádí záznam se skutečnými herci do kreslené podoby.

Podle Strnada by s metodou rotoskopie, kterou byl Alois Nebel vytvořen, neměl být problém. „I to je ale součástí té diskuse, pracujeme na tom,“ dodal producent. Podle něj by Luňákův snímek mohl mít šanci i v soutěži o Zlaté glóby.

Osmnáct uchazečů o nominaci ale znamená, že se při nadcházejícím oscarovém klání bude například na rozdíl od posledních Oscarů nejlepší animovaný film vybírat z pěti nominací. Aby bylo možné kategorii zcela naplnit, musí se totiž o nominaci podle pravidel akademie ucházet nejméně 16 snímků. Za deset let udělování ceny pro nejlepší animovaný film se to stalo teprve potřetí. Poslední Oscar v této kategorii se například vybíral ze tří snímků.

Seznam filmů ucházejících se o nominaci na Oscara pro nejlepší animovaný film

Tintinova dobrodružství

Alois Nebel

Alvin a Chipmunkové 3

Velká vánoční jízda

Auta 2

Une vie de chat

Chico & Rita

Gnomeo & Julie

Happy Feet 2

Karcoolka 2

Kung Fu Panda 2

Máma mezi Marťany

Kocour v botách

Rango

Rio

Šmoulové

Medvídek Pú

Wrinkles

Zdeněk Fučík hit