Katarcům se daří to, co při získání pořadatelství mistrovství světa 2022 slíbili. A sice, že přes pouštní teploty, které i u listopadově-prosincového termínu pořádání MS klesnou jen minimálně, budou mít fotbalisté příjemné podmínky.

„Až se tu bude hrát fotbalový zápas, tak se zatáhne střecha a bude to tu celé plně klimatizované,“ říká Abdulaziz Ali A J Al-Ishaq, sympatický šedesátník, který měl za katarskou stranu celý projekt na starosti.

„Někdo si splní životní sen tím, že postaví dům, já jsem si ho splnil postavením tohoto stadionu,“ říká s patřičnou hrdostí.

Slavná architektka

Stadion, jehož futuristickou podobu navrhovala podobně jako hlavní budovu plánovaného komplexu u Masarykova nádraží v Praze světově uznávaná architektka Zahy Hadid, vznikl nedaleko přístavního města Al-Wakrah.

„Bylo to jedno ze tří rybářských měst v Kataru. Ryby tu lovíme pořád, ale jinak se tu změnilo všechno jako všude v Kataru,“ dodává.

Na stadion zářící novotou je Al-Ishaq, hovořící jako téměř každý tady v Kataru dobrou angličtinou, náležitě hrdý. Zvláště na to, co z jeho hypermoderního vybavení bylo vyrobeno tady v Kataru.

Ilustrační foto.
Nejen ledovce. Změna klimatu ničí i zdraví lidí, přináší dosud nevídané choroby

„Například všechny sedačky jsou naše, katarské,“ říká o stadionu s kapacitou čtyřicet tisíc diváků.

Vedle klimatizace, řízené počítačem tak, aby spotřeba energie byla co nejmenší, chladit na 21 stupňů stačí dvacet procent stadionu, hlediště a hrací plochu, je i zbytek stadionu na úrovni toho nejmodernějšího, co lze ve světě najít. Hráči tu mají místnost s umělým trávníkem na rozcvičení před zápasem, po zápase jsou tu masážní místnosti i obří whirlpool.

„Všechno bylo stavěno podle směrnic FIFA,“ dodává Al-Ishaq s tím, že na výstavbě stadionu se podílely i belgické a jiné západní firmy. Ovšem hlavní slovo, jak dodává Al-Ishaq, měli Katařané.

Ilustrační foto
Problémy s bytovými družstvy: Nejsou lidi, nikdo o jejich vedení nemá zájem

Na peníze se příliš nehledělo, důležitá byla kvalita a rychlost, kdy stadion musel vzniknout během necelých pěti let a už letos na jaře byl slavnostně otevřen při finále zdejšího fotbalového poháru.

„Podobný stadion v Evropě se staví za půl miliardy dolarů, tady to bylo víc, protože nám šlo jak o kvalitu, tak o rychlost výstavby,“ říká jeden z průvodců po stadionu.

Peníze nejsou problém

V Kataru, který je díky plynu a naftě v přepočtu na obyvatele nejbohatší země na světě (130 tisíc dolarů na hlavu, Česko má méně než třetinu), ale peníze nejsou problém. Svědčí o tom hlavní město Dauhá, kde žije víc než polovina obyvatel ani ne třímilionové země, se stovkami hypermoderních mrakodrapů nebo automatickým metrem. Většinovým obyvatelstvem však nejsou katarští Arabové, ale přistěhovalci, kteří tu tvoří drtivou část pracovní síly. Ale fotbal tu všechny, včetně emírské rodiny, spojuje. „Všechny klíčové obchody uzavírá královská rodina na nejlepších fotbalových stadionech. Musí se tam ale hrát špičkový fotbal,“ říká jeden z českých podnikatelů, kteří přijeli do Kataru v doprovodu ministra zahraničí Tomáše Petříčka.

„Tak to je budu muset pozvat aspoň na Slávii,“ plánuje si Petříček. 

Ilustrační snímek.
Krize přijde do tří let, myslí si čeští milionáři