"Neochvějná jednota Evropy nikdy nebyla důležitější než dnes. Dvě temné mocnosti vedou intenzivní propagandistickou válku proti Evropě s cílem oslabit její jednotu a podkopat Evropskou unii," napsal Halík s odkazem na Rusko a teroristické hnutí Islámský stát.

Na úvod svého dopisu se teolog vyznává ze své lásky k Británii a její kultuře. Zároveň připomíná, že generace jeho rodičů má stále na paměti rozhodnutí Británie i Francie, když na mnichovské konferenci v roce 1938 převážily jejich vlastní zájmy a hlasy volající po izolacionismu. Mnozí obyvatelé Československa se poté, co Západ odmítl pomoci republice proti nacistickému Německu, ze zoufalství přiklonili k Sovětskému svazu.

"Zvoní zvoní zrady zvon zrady zvon," připomněl Halík báseň Zpěv úzkosti, kterou František Halas napsal v reakci na to, že Londýn s Paříží ponechaly Prahu svému osudu.

"Z hloubi svého srdce se obracím na občany Británie, aby znovu nenechávali zaznít zvon zrady. Nezabíjejte naděje generací na velký a staletí starý sen evropské jednoty," uvedl Halík. Je přesvědčen, že možný rozpad Evropské unie by nepřinesl státům suverenitu, ale uvrhl by je do chaosu, hrozby vnitřních konfliktů a lokálních válek.

Odchod z EU by podle Halíka znamenal i začátek konce Velké Británie, která by svou izolací přišla o vliv ve světě. "Brexit (…) by představoval velké vítězství pro plány (ruského prezidenta Vladimira) Putina," napsal.

"Občané Británie, prosím, statečně odmítněte pokušení zradit Evropu, naši společnou vlast," uzavřel dopis Halík, který předloni v Londýně převzal prestižní Templetonovu cenu udělovanou za výjimečné zásluhy o posilování duchovního rozměru života.