Na pokyn Hradu na setkání se zástupci LAS Kafka zopakoval stanovisko prezidenta Miloše Zemana, že stěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma by bylo možné za podmínky uzavření mírové dohody mezi Izraelci a Palestinci. Kafka informoval také o postojích české diplomacie k blízkovýchodnímu konfliktu.

Schůzka se konala právě kvůli nedávným výrokům Zemana o možném přemístění českého velvyslanectví. Kafka uvedl, že Arabí předal Kafkovi písemné stanovisko, v němž liga Zemanovy výroky ve středu odsoudila; považuje je za porušení mezinárodních rezolucí a práv Palestinců. "Pan generální tajemník mě informoval o přijatém usnesení," uvedl český diplomat.

Status Jeruzaléma

Postavení Jeruzaléma je jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu. Naprostá většina států má svá velvyslanectví v Tel Avivu kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma.

Český prezident byl od neděle do středy na oficiální návštěvě židovského státu. Přitom mírnil svá dřívější slova o stěhování velvyslanectví.
Zeman v pátek přijme na Hradě pět nových velvyslanců v Praze, mezi nimi i palestinského diplomata Džamála Muhammada al-Džamála, oznámila prezidentova kancelář.

V Evropské unii je Česká republika známá jako nejbližší spojenec Izraele.