Samičku nosorožce dvourohého Elišku věnovala česká zoo národnímu parku Mkomazi na konci června. Na nové prostředí si dobře zvyká a od minulého týdne se pohybuje ve větším výběhu v běžné africké buši. Rychle se jí vracejí divoké instinkty, přechází na přirozenou stravu a za několik měsíců by mohla být spojena se samci.

Další nosorožci původem ze Dvora Králové přivedli v Tanzanii na svět čtyři mláďata. Dvorská samice Deborah má dva potomky narozené v letech 2011 a 2014. Dvorský samec Jamie zplodil nedávno další dvě mláďata se samicemi přivezenými z Británie.

Zoo Dvůr Králové patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců dvourohých v zajetí na světě. Dosud jich v této zahradě přišlo na svět 43 a další samice je březí. Eliška se narodila v září 2012 a patří k již páté generaci chované v zahradě.

Rezervace Mkomazi je rozsáhlou oblastí o ploše 3245 kilometrů čtverečních na severovýchodě Tanzanie. První nosorožci sem byli převezeni ze záchranného chovu v Jihoafrické republice v roce 1997. Následovala trojice ze Dvora Králové a v roce 2012 přibylo další trio z anglické zoo Port Lympne.