Oproti roku 2017 klesl počet migrantů, kteří takto připluli do Evropy, i těch, kteří na snahu zlepšit svou životní situaci doplatili životem. Předloni zahynulo nebo při cestě přes Středozemní moře beze stopy zmizelo podle UNHCR 3139 migrantů. Do Evropy jich dorazilo 172 tisíc.

Pokud by se započítali i migranti, které úřady zaregistrovaly v Ceutě a Melille, španělských enklávách v severní Africe, vzrostl by počet uprchlíků, kteří se loni dostali na evropskou půdu na 120 tisíc. To je stále o desítky tisíc lidí méně než v předchozích letech.

Výrazný je pokles počtu migrantů, kterým se loni podařilo dostat do Evropy, ve srovnání s rekordním rokem 2015. Tehdy jich UNHCR zaznamenal přes milion.

Nový systém záchrany

Hlavním cílem migrantů se loni stalo Španělsko. Moře mezi ním a severní Afrikou překonalo 55,5 tisíce migrantů. V roce 2017 to bylo jen 22 tisíc. Itálie, jejíž vláda loni zavedla řadu protiimigračních opatření, zaregistrovala 23 tisíc migrantů, téměř o sto tisíc méně než o rok dříve. Třetí nejčastější cílovou zemí zůstává Řecko s 32,5 tisíce migrantů, kteří do země loni přes moře dorazili.

V uplynulém roce se změnila také skladba migrantů z hlediska země jejich původu. Nejvíce jich za vidinou lepšího života v Evropě odešlo loni ze západoafrické Guineje (13 tisíc), severoafrického Maroka (12.7 tisíce) a subsaharského Mali (10 tisíc). Sýrie, kde už od roku 2011 zuří válka, je až na čtvrtém místě. Následuje Afghánistán a Irák.

UNHCR vyzval, aby byl rok 2019 obdobím, kdy se nalezne nový mechanismus záchrany migrantů ve Středozemním moři. „V roce 2019 je důležité skončit s aktuálním přístupem rozhodování o jednotlivých lodích a uvést v život regionální mechanismus, který by lodním kapitánům dal jasná a předvídatelná pravidla, kde mohou vykládat uprchlíky a migranty zachráněné ve Středozemním moři,“ uvedl úřad.