Vojáci cvičení berou vážně - jen letos čelili jejich kolegové z předchozí jednotky dvěma vážným útokům, které si vyžádaly tři mrtvé a pět zraněných.

Ilustrační foto
USA odvolají z Afghánistánu až sedm tisíc vojáků

Česká strážní rota má na starosti ostrahu části okolí bagrámské základny. S těžkými vozidly MRAP vyjíždí do několikakilometrové vzdálenosti. Kontrolují třeba místa, odkud v minulosti povstalci odpalovali rakety proti základně, nebo shromažďují zpravodajské informace. Že je jejich mise velmi nebezpečná, potvrdil útok sebevražedného atentátníka na začátku srpna. Nepřežili ho tři čeští vojáci. O dva měsíce později pak na jejich vůz zaútočil další atentátník s automobilem naplněným výbušninami. Výsledkem bylo pět zraněných Čechů.

Vojáci prochází důsledným výcvikem ještě v Česku několik měsíců před vysláním. V nácviku možných útoků a reakcí na ně pokračují i v Afghánistánu. "Děláme je vždy, když máme čas. Pokud neplníme úkol mimo základnu, tak se připravujeme na to, že ten úkol budeme plnit," řekl ČTK a televizi Nova na bagrámské základně zástupce velitele čety nadrotmistr B. V.

Útok sebevraha, střelba na patrolu

Možných variant je podle něj velké množství. Cvičí třeba výbuch nástražného zařízení pod vozidlem, útok sebevraha ve vozidle nebo s výbušnou vestou či třeba střelbu na patrolu. "Těch možností jsou opravdu tisíce. Terén je pokaždé jiný, můžeme být na otevřeném prostoru, v zastavěné oblasti, dále plníme úkoly v noci, může to být s prostředky nočního vidění, ve dne, za svítání," poznamenal.

Náčelník Generálního štábu AČR Aleš Opata
Šéf armády Opata byl za vojáky v Afghánistánu, přivezl jim dárky

Podle rotného V. R., který je na páté zahraniční misi, se na útok stoprocentně připravit nedá. Výcvik ale považuje za nutný. "Zautomatizuje to činnost té osádky, kdyby se stal nějaký incident," řekl. Sám zažil situaci, ve které mu předchozí výcvik výrazně pomohl. "Čím víc se trénuje, tím víc člověk ví, co má dělat," podotkl. Voják pak podle něj funguje jako automat.

Rotný V. R. byl již na misích v Iráku, Kosovu, v Mali, v Afghánistánu je podruhé. Každá z misí měla podle něj svá specifika, ať už co se týče situace v zemi, podnebí nebo chování místních obyvatel.

Armáda plná jména svých příslušníků v Afghánistánu z bezpečnostních důvodů neuvádí.

Prezident Miloš Zeman vystoupil na velitelském shromáždění.
Zeman je pro posílení české mise v Afghánistánu: Ústup by byla zbabělost