Ve Vídni se přitom právě koná šesté kolo jednání o íránském jaderném programu, kde je spor o počet odstředivek jednou z hlavních překážek uzavření konečné dohody.

Nové kolo rozhovorů začalo minulou středu a do 20. července by se mělo dospět k trvalé dohodě. S Íránem vyjednávají Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Loni na podzim se jim podařilo přimět Teherán k částečným ústupkům, což umožnilo na šest měsíců zmírnit protiíránské sankce. K jejich úplnému zrušení je však potřeba trvalá dohoda.

Chameneí ve své pondělní řeči údajně pochválil íránský jaderný program a vyslovil mu důvěru. Varoval prý i před přílišnými ústupky během vídeňských jednání. Téměř dvě stě tisíc centrifug podle něj není potřeba hned, za několik let bude tento počet ale prý nezbytný.

Írán v současnosti disponuje zhruba 19.000 centrifugami na obohacování uranu, z nichž zhruba 10.000 je v provozu. Obohacený uran je nezbytný pro palivo jaderných reaktorů, ale také pro výrobu atomové bomby. Vyjednávači proto původně chtěli, aby se Írán technologie obohacování vzdal úplně, čímž by dokázal, že nestojí o atomovou bombu. Íránci si ale právo na obohacování uranu stále hájí.