Do dějin se americký pilot Chuck Yeager zapsal 14. října 1947, kdy se svým letadlem Bell X-1 s raketovým pohonem překonal hranici zvuku, letěl rychlostí kolem 1200 kilometrů za hodinu, nebo chcete-li 1,06 Macha. O úmrtí informovala pilotova manželka. „S hlubokou lítostí vám musím oznámit, že odešla moje životní láska,“ napsala Victoria Yeagerová na letcově Twitteru.

Ale Yaeger nebyl jen zkušební pilot, který pokoušel rychlostní hranice nebo pro americké letectvo testoval ukořistěné ruské stíhací stroje MIG. Na letišti amerických vzdušných sil začínal jako mechanik na konci třicátých let, o pár let později již s pilotním průkazem v kapse řádil na legendárních P-51 Mustang nad Evropou.

Slavná pilotka před letadlem Lockheed Electra, v němž se v roce 1937 pokusila spolu s Fredem Noonanem (zády ke kameře) neúspěšně o oblet Zeměkoule. Z této cesty se už nevrátila
Z Havaje do Kalifornie. Pilotka Amelia Earhartová ovládla strach i díky symfonii

Leteckým esem se stal za jediný den, kdy se mu podařilo během mise sestřelit pět německých letounů. Na konci války již měl potvrzených 11,5 sestřelů, jeden z nich byl dokonce  proudový Messerschmitt Me 262. Kromě II. světové byl aktivním účastníkem i války ve Vietnamu. V roce 1966 si zde odbyl 127 bojových misí.

Pokračoval jako testovací pilot

Po překročení rychlosti zvuku pokračoval jako testovací pilot v projektu Bell X-1A, který měl připravit americké bojové letouny na vyšší nadzvukové rychlosti. Projekt vyšel na jedničku. Yeager dosáhl ve stroji dalšího světového rekordu, rychlosti 2,44 Macha (skoro 2800 km/h). Ale nebylo to bez problémů, jen díky jeho umění, se nestala nehoda, poté co se stroj s raketovým motorem při jedné z fází letu začal masivně chvět.

Ve výčtu jeho záseků by se dalo pokračovat ještě dlouho, takže už jen telegraficky: Jako první pilot na světě vyzkoušel vysokotlaký skafandr pro letce v nadzvukovém letounu. V roce 1969 byl povýšen do hodnosti brigádního generála. Byl členem komise, která vyšetřovala katastrofu raketoplánu Challanger.  Do penze odešel v roce 1975, ale létat nepřestal až do pozdního věku. Naposledy rychlost zvuku překonal ve stroji McDonnell Douglas F-15 Eagle v roce 2012, přesně na den 65 let od jeho památného letu. Bylo mu 89.

Potápěči našli na dně Baltského moře válečný šifrovací stroj Enigma.
Potápěči našli na dně Baltu opravdový poklad, legendární šifrovací stroj Enigma

„Zemřel v pondělí ve 21 hodin východního času po neuvěřitelně dobře prožitém životě. Největší americký pilot. Jeho odkaz síly, odvahy a vlastenectví bude navždy pamatován,“ stojí v posledním prohlášení jeho ženy.