Roof stanul před soudem jen virtuálně, prostřednictvím videokonference. Promluvil pouze když byl tázán a na otázky soudce odpovídal stručně. Na projevy smutku a zoufalství pozůstalých, kteří jednání soudu přihlíželi, nijak nereagoval a neprojevoval žádné emoce. Naopak někteří pozůstalí mu s pláčem naznačili, že mu odpouští.

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že vyšetřuje Roofův případ jako zločin z nenávisti, ale i jako možný terorismus. „Hodnotíme zločin ze všech úhlů," prohlásila mluvčí ministerstva Emily Pierceová.

Roof byl už několik hodin před soudním líčením obviněn z devítinásobné vraždy a z ozbrojeného přepadení. Soudce James Gosnell prohlásil, že pro obvinění z vraždy nemá právo určit žádnou kauci, pro obvinění z ozbrojeného přepadení ji stanovil ve výši jednoho milionu dolarů (24 milionů korun). I kdyby ji snad nezaměstnaný Roof složil, zůstane ve vazbě.

Roof, který je běloch, se dnes ke svému činu přiznal a vyšetřovatelům prý řekl, že zabíjením černochů chtěl rozpoutat rasovou válku.

Dobrota Američanů

Americký prezident Barack Obama dnes na svém osobním twitterovém účtu napsal, že v reakci pozůstalých se ukázala „dobrota" Američanů. „Uprostřed nejtemnější tragédie vyzařuje z těchto rodin slušnost a laskavost," napsal Obama. Reagoval tak na informace médií, že příbuzní některých z obětí u soudu střelci řekli, že mu odpouští.

„Odpouštím ti, moje rodina ti odpouští," řekl Anthony Thompson. „Byl bych rád, kdybys využil této příležitosti k pokání… Udělej to a budeš na tom lépe, než jsi teď," citovala pozůstalého agentura AP.

Obama dnes rovněž upozornil starosty amerických měst, že rasismus zůstává neštěstím, které musí Spojené státy společně potírat. Šéf Bílého domu se také znovu vyslovil pro zpřísnění pravidel držení zbraní.

Policisté ve čtvrtek převezli Roofa ze sousední Severní Karolíny, kam po činu uprchl, zpět do Charlestonu v Jižní Karolíně. Se soudem dnes komunikoval z vězeňské cely.

Navrhovaný trest smrti

Pistoli kalibru .45 si podle vyšetřovatelů citovaných CNN koupil sám. Média přitom ve čtvrtek uváděla, že zbraň dostal od otce jako dárek k dubnovým narozeninám. Podle CNN však možné vysvětlení spočívá v tom, že od otce dostal jako dárek peníze a za ně si pistoli pořídil.

„Jednoznačně budeme chtít, aby dostal trest smrti," řekla dnes podle agentury AP jihokarolínská guvernérka Nikki Haleyová o mladíkovi, který byl podle jednoho ze svých známých přesvědčen, že „černoši přebírají vládu nad světem". „Je to absolutní zločin z nenávisti, hledíme ďáblu do tváře," řekla Haleyová.

Felecia Sandersová, která při středečním útoku přišla o svého syna Tywanzu, rovněž prostřednictvím videokonference střelci vzkázala, že zabil „jednoho z nejkrásnějších lidí", jaké zná. „Kéž by se bůh smiloval nad tvou duší," prohlásila přesto. „Každý kousek mého těla mě bolí… a já už nikdy nebudu stejná," řekla Sandersová.

Americké ministerstvo spravedlnosti chce do Jižní Karolíny urychleně zaslat 29 milionů dolarů (téměř 700 milionů korun), které mají mimo jiné pomoci rodinám obětí.