Heschy Tischler je newyorkský ortodoxní Žid, kandidát do městské rady Brooklynu a hlavní tvář protestů proti nošení roušek, jako symbolu boje proti novým restrikcím zavedených v reakci na mohutné rozšíření coronaviru v ulicích velkoměsta.

Carlo Acutis
Boží influencer. V Itálii blahořečili prvního patrona mileniálů

Boj proti respirátorům ho dovedl až za mříže. Policisté z NYPD ho vzali do vazby a obvinili z podněcování davu k násilí, neoprávněnému pronásledování a držení novináře, který reportoval o demonstraci, na níž Tischler hovořil.

Video z demonstrace ukazuje dav, který obklopí muže, strká do něj a vysmívá se mu. Paradoxem je, že reportérem byl Jacob Kornbluh, rovněž ortodoxní Žid, který pro Jewish Insider psal v poslední době o odporu proti dodržování sociálního distancování. Pro policejní protokol Kornbluh doplnil, že byl během incidentu udeřen a kopán. Tishler byl zachycen kamerou, jak bez masky křičí do Kornbluhova obličeje.

Politický útok?

Židovský aktivista označil pro americká média svoje zatčení za politický útok. Interakce s novinářem je pak podle něj chráněna prvním dodatkem ústavy, tzn. právem na shromažďování a svobodou vyznání apod. Jak informuje Guardian, na protest proti nedělnímu Tischlerově zatčení se před reportérovým bytem pozdě v noci shromáždilo několik desítek mužů.

Masivní protesty v Borough Parku, části Brooklynu, vybuchly minulý týden po vyhlášení nových opatření. Vedení města je vyhlásilo ve chvíli, kdy se čísla nových nakažených za den přehouply přes jeden tisíc.

Papež František
Omluvte se za naše Aztéky, žádá Mexiko po papeži

Bohužel území, která čelí tomuto částečnému lockdownu, jsou domovem i ortodoxní židovské populace. Její náboženští vůdcové si týdeníku Neewsweek postěžovali, že nebyly k rozhodování o podobě restrikcí přizvání. Ty navíc byly ohlášeny o židovských svátcích.

Tischler organizoval protesty proti podobným opatřením již na jaře při první vlně coronaviru, například přeřezával řetězy, kterými byly uzavřeny branky na dětská hřiště. Na svém Twitteru často retweetuje příspěvky prezidenta Donalda Trumpa, rovněž velkého odpírače roušek.

Podle demokratického starosty Andrewa Cuoma v nejvíce postižených oblastech, tzv. clusterech, žije sice jen 2,8 procenta obyvatel města, jenže jen z nich bylo minulý týden nahlášeno 18 procent všech potvrzených případů. Cuomo vyzval všechny obyvatele těchto oblastí, aby dodržovali pravidla. Ta mimo jiné ale obsahují i zákaz shromažďování v synagogách.

„Nejhorší to je v Brooklynu a Queensu, kde žijí hlavně Chasidé. Ti odmítají dodržovat sociální distanci. My se na ně ale musíme zaměřit, protože když nezachytíme nyní tento cluster, rozšíří se nákaza do celého města,“ řekl pro NBC Cuomo.