Nechtěla to, přesto její hlas použili. Lidé používající nový model chatbota Sky, který vyšel minulý týden, si všimli, že s nimi mluví hlasem herečky Scarlett Johanssonové. Hvězda se na tvůrce ChatGPT naštvala, oni však jakoukoli podobu popřeli.

Johanssonová se svěřila, že již dříve odmítla nabídku společnosti, jež ji v září požádala, ať namluví nového chatbota. Jejím hlasem měl zájemcům předčítat text. „Zakladatel společnosti OpenAI Sam Altman měl pocit, že můj hlas by mohl být pro uživatele uklidňující,“ citoval herečku portál BBC. Dva dny před zveřejněním modelu Sky ještě Altman kontaktoval jejího agenta s otázkou, jestli by nepřehodnotila své rozhodnutí. S tím nesouhlasila.

Udělali to úmyslně

O to větší pak bylo její překvapení, když zjistila, že nový model zní jako ona ve filmu Ona, jenž v kinech běžel před jedenácti lety. „V době, kdy se všichni potýkáme s falešnými kopiemi a ochranou vlastní podoby, vlastní práce a vlastní identity, si tyto otázky zaslouží naprosté vyjasnění,“ uvedla.

Nový chatbot mluví jako herečka Johanssonová:

Zdroj: Youtube

A tak se herečka dvakrát nominovaná na Oscara naštvala a obvinila společnost OpenAI a jejího zakladatele, který stojí za vynálezem ChatGPT, že úmyslně zkopírovali její hlas. „Pan Altman dokonce naznačil, že ta podobnost byla záměrná. Na Twitteru napsal jediné slovo „her“, čímž odkázal na film, v němž jsem namluvila chatovací systém Samantha, jenž naváže intimní vztah s člověkem,“ vyjádřila se Johanssonová.

Namluvil ho někdy jiný

Společnost sice oznámila, že hlas odstraní, ale jakékoliv napodobení popřela. „Jsme přesvědčeni, že hlasy AI by neměly záměrně napodobovat charakteristický hlas celebrit. Hlas Sky není napodobeninou Scarlett Johanssonové, ale patří jiné profesionální herečce. Z důvodu ochrany jejího soukromí nemůžeme její jméno zveřejnit,“ prohlásila společnost OpenAI na svém webu.

Tvrdila také, že dabérku, která namluvila Sky, najmuli ještě předtím, než oslovili Johanssonovou. List The Guardian doplňuje, že hlasy pro ChatGPT vybírala společnost OpenAI na základě řady kritérií. Její zástupci například chtěli, aby byl nadčasový a aby u uživatelů vzbuzoval důvěru.

Porušování autorských práv a nepravdy

Od nástupu ChatGPT společnosti OpenAI na scénu v roce 2022 se diskuze o vlivu umělé inteligence na lidské životy zintenzivnila. Mnohým hercům a herečkám nejvíce vadí zmíněné narušování soukromí a autorských práv, proti kterému se postavili na loňských protestních akcích.

Používání cizího hlasu bez svolení je podle odborníků obzvláště invazivní v dnešní době, kdy panuje stále větší nedůvěra k umělé inteligenci.

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…
Co se umělá inteligence nedokáže naučit?

V minulosti si na nejvýznamnější společnost v oboru stěžoval také americký deník New York Times. OpenAI podle jeho představitelů pro vývoj svého modelu ChatGPT využil miliony publikovaných článků, a to bez souhlasu newyorského listu. Na zneužití autorských práv si stěžovali také američtí spisovatelé George R. R. Martin a John Grisham.

Chatbot umí lidem pomoci, píše jim motivační dopisy, médiím připravuje zpravodajství, firmám zase formuluje příspěvky na sociální sítě. Zvládne psát celé práce, vytvářet osnovy nebo pomáhat s úkoly.

Někdy však není tak nápomocný, jak by si člověk na první pohled myslel. Novější chatbot GPT je totiž náchylný k chybám a vymýšlí si nepravdy. Odborníci to zjistili na informacích o léčbě rakoviny, které byly z velké části falešné.