Bělošský policista Chauvin v květnu 2020 asi devět minut klečel černochovi Floydovi na krku, zatímco zatýkaný muž opakoval, že nemůže dýchat. Chauvin byl za vraždu druhého stupně odsouzen ve státu Minnesota ke 22,5 roku vězení, ale proti tomuto rozsudku se odvolal. Federální trest je konečný, protože byl vynesen na základě dohody o přiznání viny a trestu, uvedla agentura AFP.

Bývalý minneapoliský policista Derek Chauvin
Expolicista Chauvin dostal za vraždu Floyda 22,5 roku. Prokuratura žádala 30 let

„Opravdu nevím, proč jste to udělal. Tlačit někomu koleno na krk, dokud neskoná, je prostě špatné. Vaše chování je špatné a odporné,“ prohlásil federální soudce Paul Magnuson podle agentury AP při vynášení verdiktu. Vytkl Chauvinou také to, že „naprosto zničil životy“ tří dalších policistů, přítomných na místě činu, když na místě převzal velení a odmítal ukončit zákrok.

Lítost nevyjádřil 

Federální trest si má Chauvin podle agentury Reuters odpykávat souběžně s trestem vyneseným ve státu Minnesota. To pro Chauvina znamená, že bude přemístěn do federálního vězení ze státního zařízení, ve kterém je již sedm měsíců. Federální věznice bývají bezpečnější a s menšími omezeními, ale vzhledem k rozdílům ohledně způsobilosti k podmínečnému propuštění ve státním a federálním systému si Chauvin odsedí o něco více.

Derek Chauvin s obhájcem u soudu
Bývalý policista Derek Chauvin je vinen z vraždy George Floyda, rozhodla porota

Chauvin se před soudem Floydově rodině přímo neomluvil, ani nevyjádřil lítost. Místo toho popřál Floydovým dětem „všechno nejlepší v životě“.