Při popisu svých cílů pro další období ve funkci německé kancléřky Angela Merkelová prohlásila, že by si přála, aby se německá společnost "stala lidštější, rozdíly a polarizace se snížily nebo dokonce překonaly rozdíly a soudržnost společnosti se zvýšila".

Podle jejích slov rozdělila migrační krize německou společnost do dvou táborů: na ty, kteří upřednostňovali otevřené hranice, a na ty, kdo kritizovali masovou imigraci. Informuje o tom agentura DPA. 

Právě migrační politika přispěla podle řady pozorovatelů významně k tomu, že hlavní koaliční partner německé kancléřky, Sociálnědemokratická strana Německa (SPD), zaznamenal v zářijových spolkových volbách historicky slabý výsledek.

Merkelová složila počtvrté slib kancléřky. Vládu domlouvala půl roku

Merkelová složila spolu se svou novou vládou, v níž vedle sebe nakonec zasedne opět její křesťanskodemokratické uskupení CDU-CSU spolu se sociálními demokraty, slavnostní slib až minulý týden, tedy bezmála půl roku po volbách. Podle DPA jde o zatím nejdelší období potřebné k vytvoření nové vlády v historii země.

Ve svém projevu Merkelová dále slíbila, že urychlí vyřízení žádostí o azyl a poskytne větší podporu rodinám. Vlídnou tvář ukázala také muslimskému obyvatelstvu Německa, když uvedla, že islám se stal součástí německé společnosti (šlo zřejmě o reakci na výrok nového německého ministra vnitra Horsta Seehofera z minulého týdne, že islám do Německa nepatří). 

"Je zřejmé, že naši zemi ovlivnilo křesťanství a židovství, ale stejně tak je správné, aby se náboženství, které vyznává 4,5 miliony muslimů žijících spolu s námi, tedy islám, stalo rovněž součástí Německa," prohlásila.

Horst Seehofer
S východní Evropou jednáte povýšeně, kritizoval Seehofer Evropskou unii

Na závěr svého projevu opakovala výzvu k jednotě. "Jsem přesvědčena, že to Německo dokáže," uvedla, přičemž znovu připomněla své motto z období vrcholící migrační krize "Wir schaffen das" ("Zvládneme to"). "Dnes dodávám: Německo, to znamená všichni," zakončila kancléřka.

Šéf pravicové Alternativy pro Německo (AfD) Alexander Gauland v reakci na její projev prohlásil, že Evropu rozděluje právě ona svou migrační politikou otevřené náruče.

Pravicoví politici Merkelovou často obviňují, že podnítila migrační krizi tím, když v roce 2015 otevřela německé hranice údajným syrským uprchlíkům, upozorňuje DPA. Kancléřka si podle ní navíc vysloužila despekt některých zemí zejména ve východní Evropě, když podpořila nefungující systém přerozdělování migrantů napříč členskými státy EU podle kvót.

Angela Merkelová a Martin Schulz
Německé vládě už nestojí nic v cestě. SPD v referendu podpořila koaliční smlouvu

"Merkelové migrační politika odcizila Německu jeho východoevropské sousedy i některé další členské státy EU, jako je Polsko, Česko, Slovensko a Maďarsko," prohlásil Gauland.

Nová vládní koalice má ve Spolkovém sněmu poměrně těsnou většinu.