Rada bezpečnosti OSN se sešla k uzavřeným konzultacím, z nichž měla vzejít dohoda ještě před páteční půlnocí - to byl termín, kdy vypršel stávající mandát pro Společný vyšetřovací mechanismus týmu vyšetřovatelů z OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní. Dohoda měla určit, zda bude tento mandát obnoven.

Po zhruba hodinové poradě sdělil předseda Rady bezpečnosti Sebastiano Cardi novinářům, že mu schází jeden hlas. Je to už pojedenácté, co Rusko využilo v Radě bezpečnosti svého práva veta při hlasování o usnesení týkajícím se Sýrie. Informuje o tom agentura DPA.

Mise Organizace pro zákaz chemických zbraní zjistila, že někteří Syřané byli vystaveni působení sarinu nebo podobné látky.
Washington a Moskva svádějí souboj o vyšetřování chemických útoků v Sýrii

Japonsko předložilo ještě před vypršením platného pověření návrh na jeho třicetidenní prodloužení, aby Rada bezpečnosti získala víc času a mohla dosáhnout v této věci všeobecného konsensu. Rusko ale zamítlo i tento návrh. "Rusko jen plýtvalo naším časem," okomentovala to americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová. 

Japonský návrh dále vyzýval generálního tajemníka OSN Antonio Guterresa a generálního ředitele Organizace pro zákaz chemických zbraní Ahmeta Uzumka, aby vytvořili vlastní doporučení, jak by měla pracovní skupina pro chemické zbraně při vyšetřování postupovat.

Zranění po útoku v Sýrii
Viník dubnového útoku sarinem v Chán Šajchúnu? Syrská vláda, mají jasno experti

Guterresův mluvčí Stéphane Dujarric prohlásil, že jeho šéfovi je zřejmé, jak důležitá je práce společného vyšetřovacího mechanismu ve věci "určení odpovědnosti za děsivé použití chemických zbraní, jaké jsme viděli v Sýrii", ale že "teď je vše v rukou Rady bezpečnosti".

Rusko zpochybňuje poslední zprávu společného vyšetřovacího mechanismu, podle níž za poslední sarinový útok, k němuž došlo letos v dubnu v syrské provincii Chán Šajchún, odpovědná syrská vláda. S odůvodněním, že Rada bezpečnosti měla vyčkat až na vydání zprávy o Chán Šajchúnu, Moskva vetovala i předchozí pokus o obnovení vyšetřovacího mechanismu z minulého měsíce.

Podle Haleyové Rusko vyšetřování "zabilo, protože se mu nelíbily vědecké závěry". Ruský velvyslanec při OSN Vassily Nebenzya mezitím označil poslední vyšetřovací zprávu za "špatný vtip a úplný nesmysl".

Zraněné děti po útoku v Sýrii
Chemické zbraně na jaře použil Asad, potvrdila OSN

Rusko navrhlo vlastní verzi obnovení mandátu pro vyšetřování, která zahrnovala další ustanovení - vyšetřovatelé podle ní měli například vyslat tým na leteckou základnu Šajrat v Sýrii, který měl ověřit, že tam byl opravdu skladován sarinový plyn použitý v Chán Šajchúnu. Podle šéfa společného vyšetřovacího mechanismu Edmonda Muleta by ale byla návštěva základny pro vyšetřovatele příliš nebezpečná. 

Mulet ve své zprávě uvedl, že šetření probíhalo nezaujatě. Vyšetřovací pracovní skupina podle něj prošla tisíce dokumentů a ještě před svým verdiktem zvážila osm různých scénářů útoku.