Hrál si, když se náhle propadl dvaatřicet metrů pod zem. Už několik dní trvá nedaleko marockého města Šafšawán boj o život pětiletého Rayana, který spadl do nezakryté studny. Kvůli úzkému průměru studně nebylo možné chlapce vyzvednout přímo nahoru, těžká technika tak vyhloubila jinou šachtu, jež je se studní paralelní. 

Pokud se něco nepovede, hrozí, že chlapce zasype vrstva hlíny. „Šachta je kopaná tak, aby záchranáře ochránila před případným sesuvem, jelikož oblast je známá svou křehkou bahnitou půdou," konstatuje marocký server 2M.

Zdroj: Youtube

Šachta je poslední šancí, jak dostat Rayana ven. Předchozí pokusy o záchranu chlapce přímo vytažením ze studny totiž selhaly. „Problémem bylo, že průměr studny je vemi malý, jen kolem pětadvaceti centimetrů. A zhruba v hloubce osmadvacet metrů se ještě zužuje, takže se k němu touto cestou nedostaneme," uvedl Mohamed Yassin El Quahabi, který se podílí na záchraně Rayana.

Sněhová lavina v Rakousku - ilustrační foto
Tyrolsko zasáhl neobvyklý počet lavin. Jedna z nich si vyžádala pět životů

Osud malého chlapce vyvolává zájem nejen v Maroku. Kamera, kterou k němu záchranáři spustili, jej snímá, jak leží na boku. "Doufáme, že jej nalezneme živého," prohlásil vedoucí záchranářů, podle něhož není v současnosti jisté, zda je chlapec naživu. 

Záchranáři ke chlapci stejnou cestou jako kameru spustili i kyslíkovou masku, jídlo a vodu. Na místě jsou rovněž připraveni lékaři. „U šachty již čeká helikoptéra, která chlapce v momentě, kdy bude vytažen, odveze do nemocnice," informuje BBC.

Podle mluvčího marocké vlády záchranné práce postupují uspokojivě. „Záchrana dítěte postupuje. Naše myšlenky jsou s rodinou chlapce a modlíme se, aby se co nejdříve opět setkal se svými blízkými," uvedl Mustapha Baitas.

Na místě záchraně přihlížejí desítky lidí, a internet zaplavil hashtag #SaveRayan. Postup záchranných prací na internetu sledují tisíce lidí.