Kvůli neustále se opakujícímu planoucímu nebezpečí dokonce zasedala chorvatská vláda, která schválila nákup nové vzdušné protipožární techniky.

Koncem týdne byly hlášeny dva nové požáry, jeden na ostrově Lastovo a druhý severně od Vrbovy. Podle vyjádření operativního střediska hasičů z Divuljamy je oheň v současné době pod kontrolou.

Požár severně od Vrbovy na území Kuševica ve Splitsko-dalmatinské župě byl nahlášen ve čtvrtek v 9.55 a kolem druhé hodiny odpolední jej měli hasiči pod kontrolou. Přišel ze sousední Bosny a Hercegoviny velmi nepřístupným terénem, proto bylo k hašení použito protipožární letadlo Canadair. Na místo požáru dorazili i dobrovolní požárníci z Vrgorace. Hořelo na 15 hektarech.

Požár na ostrově Lastovo u města Pokladarova Grže v Dubrovačko-neretvanskou župě byl nahlášen krátce před 14 hodinou, pod dohled ho hasiči dostali již za půl hodiny a ve tři hodiny odpoledne byl lokalizován. Na místo požáru se dostavili i sezonní intervenční hasičská služba Lastovo s 12 požárníky a dvěma vozidly, tři dobrovolní hasiči z Lastova s jedním vozidlem a 15 občanů. Požárem bylo zasaženo asi 0,3 hektaru.

Chorvatská vláda v reakci na řetězovou řadu požárů po celém pobřeží Jadranu schválila rozhodnutí o nákupu dvou Canadairů a tří Air traktora, kterými by se zvýšila podpora protipožární ochrany. „Požáry nejenže ničí naše okolí, ale vážně ohrožují lidské životy,“ objasnil premiér Ivo Sander.

Sluncem vyprahlou zemi trápí řetězová řada požárů již téměř měsíc. Situace se každoročně opakuje. Problémem jsou navíc i pyromani nebo neopatrní jedinci, kteří nedbají upozornění požárníků a pálí otevřené ohně. Koncem července zatkla policie muže, jehož podezírá z toho, že po hádce s manželkou zapálil okolí společné chaty. Oheň se později rozšířil na území paklenického parku.

Mohlo by se zdát, že déšť, který hlásí meteorologové, pomůže požárníkům v konečné likvidaci ohně. Zároveň však má vanout silný vítr bóra, který v mnoha případech oheň ještě rozdmýchal, přenesl na další místa na Jadranu a znemožnil likvidaci požáru.