„Letošní turistická sezona je mimořádně náročná, zaznamenáváme vysoký počet hospitalizací, zejména v oblasti Dalmácie a Splitu. Bohužel zaznamenáváme i vysoký počet úmrtí,“ říká česká konzulka ve Splitu Veronika Honcová.

Ve vysokých vedrech podlehlo osm Čechů infarktu nebo mozkové mrtvici, další tři zemřeli na chorvatských dálnicích při dopravních nehodách. Velmi časté jsou případy, kdy čeští řidiči selhávají únavou a vyčerpáním.

„Cesta do Chorvatska je dlouhá, a tak neustále apelujeme na to, aby řidiči odpočívali,“ varuje Honcová. Jako již tradičně hodně nepozorní čeští turisté přidělávají práci místním lékařům i četnými úrazy.

K nim přicházejí nejen na pláži nebo ve vodě, ale i při výstupech do místních hor. Některým komplikuje dovolenou i alkohol, pod jehož vlivem dochází k úrazům.

Chorvatští policisté sice s opilými Čechy nemají větší problémy než s jinými cizinci, ale přiznávají, že se kvůli bujarému veselí často dopouštějí rušení veřejného pořádku.

Loni za celou sezonu zemřelo v Chorvatsku sedmnáct českých občanů, předloni třináct. Chorvatsko stále zůstává nejoblíbenější letní destinací Čechů. Jen vloni jich sem podle chorvatských úřadů přijelo na 700 000. Vůbec poprvé jim letos při problémech asistují čeští policisté.

Češi umírají i v jiných destinacích. Šest úmrtí je například evidováno na Slovensku, pět českých občanů zemřelo v Itálii a dalších pět v Rakousku. Čtyři turisté se nevrátili z Německa.

Tomáš Novák