Téměř pět set mrtvých v Evropě a sedm tisíc ve světě. Takový počet obětí si už vyžádalo onemocnění, které se skrývá pod označením A(H1N1), tedy prasečí chřipka.

Podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) hlásí případy pandemické chřipky každá ze sedmadvaceti zemí Evropské unie. „Od letošního dubna bylo hlášeno 474 úmrtí a v posledních třech týdnech se počet úmrtí každý týden zvyšoval,“ uvedlo o víkendu centrum na svých webových stránkách.

Počet pacientů roste

Každoročně kvůli „obyčejné chřipce“ zemře v Evropě čtyřicet tisíc lidí. Podle expertů ECDC to letos může být ale i dvojnásobek. Počet pacientů nyní strmě roste a mnoho odborníků se domnívá, že Evropa stojí na prahu chřipkové epidemie. Evropské země proto začínají ve velkém zavádět preventivní opatření.

V mnoha zemích se kvůli nákaze zavírají školy a školky. Nevyučuje se například na mnoha místech v Německu, Rakousku, Maďarsku. Chřipkové prázdniny si užívají i děti na některých místech České republiky.

Země západní Evropy už většinou během října zahájily proti chřipce očkování. V Rakousku je takový zájem, že očkovací centra musela prodloužit provoz, aby uspokojila všechny zájemce.

Pomalí Němci

Naopak v Německu čelí úřady kritice, že vakcinace probíhá příliš pomalu. Zato chřipka se tu šíří závratnou rychlostí. Počet nakažených roste i o pět tisíc denně. Německé ministerstvo zdravotnictví kvůli rychlému šíření choroby změnilo už administrativní pravidla, aby ulevilo lékařům. Doktoři tak nemusí od soboty každý případ hlásit. Oznamovat by měli jen úmrtí, která způsobil vir A(H1N1). Každého pacienta s podezřením na prasečích chřipku také nebudou muset testovat.

Svérázně proti chřipce bojují v Srbsku. Na bělehradských tržištích se místní shánějí po jediném produktu, obyčejném česneku. Věří, že je proti chřipce dokáže nejlépe ochránit právě česnek. Jde o velmi nedostatkové zboží a jeho cena se zněkolikanásobila. Pach česneku běžně cítíte nejen na tržištích, nýbrž i skoro na všech veřejných místech, protože lidé ho žvýkají, jako by jedli jablka. „Česnek je nejlepší, zapomeňte na injekce,“ říká Marko Janković, který nedbá rad úřadů, které vyzývají Srby, aby se dali raději očkovat.

Oběti ve světě

Nejvíce obětí prasečí chřipky má v Evropě Velká Británie, kde nemoc připravila o život 180 lidí. Ve Španělsku na ni zemřelo 88 osob a ve Francii 60. Nejvíce mrtvých hlásí Spojené státy; místní úřady oznámily, že doposud chřipce pod lehlo na 4000 lidí. Třetí obět viru A(H1N1) přibyla o víkendu i v České republice. Podle hlavního hygienika Michaela Víta začne v Česku očkování proti prasečí chřipce ve středu, kdy do země dorazí prvních 95 tisíc dávek vakcíny.

Čtěte také: Francouzi nestojí o vakcíny proti viru H1N1