Vyrazit do neznámé země se Blažek rozhodl zhruba před rokem a půl. Tehdy zjistil, že se v Praze již profesně nemá kam posunout. „Lákalo mě zahraničí, nejprve Švýcarsko nebo Německo. V podstatě jen náhodou jsem poslal životopis i sem do Tianjinu, potkali jsme se s majitelem, padli si do oka a domluvili se na spolupráci," vzpomíná kuchař, jehož svíčkovou či bramborový salát během své návštěvy Číny dorazil ochutnat i premiér Bohuslav Sobotka.

AUTENTICKÝ ZÁŽITEK

V restauraci se snaží nabízet autentickou českou kuchyni, na jídelním lístku tak nechybí i v Číně populární svíčková, vepřové koleno nebo pečená kachna. Ve shánění potřebných ingrediencí, které mohou být pro místní trh netypické, ale problém nevidí. „Například karlovarský knedlík dělám z toustového chleba, který si sám upeču. Do jídel, do kterých bych suroviny nesehnal, se nepouštím," tvrdí Blažek. Do podniku Prague Restaurant, kde se vaří i české pivo, podle něj chodí téměř výhradně Číňané, ale potkat zde je možné i zahraniční turisty nebo Čechy.

Jídelní lístek podniku Prague Restauran.

ČESKÁ KUCHYNĚ VÍTĚZÍ

V souboji čínské a české kuchyně podle Martina Blažka jasně vítězí ta česká. „Čínská kuchyně je podle mě strašná. Od té doby, co jsem přijel, jsem přibral 15 kilo a je to díky tomu, že jím jejich jídla. Do všeho dávají nejlevnější olej, jelikož hodně šetří. Většinou se jedná o palmový olej, který ale tělo nevstřebá," podotýká šéfkuchař, který již stihl pochytit čínské názvy základních surovin a jídel. Že by Číňané patřili mezi gastronomické experimentátory, si nemyslí. „Přijdou, objednají si české jídlo, ale při další návštěvě si už vyberou z naší nabídky čínských jídel," říká. Největším hitem na jídelníčku je jednoznačně svíčková, kterou prý jinde v Číně nevaří.