Chtěli pomáhat. Místo díků přišel únos či smrt
Praha /INFOGRAFIKA/ – Jedou zachraňovat životy, čím dál častěji ale riskují ten vlastní. Útoků na humanitární pracovníky v posledních letech rapidně přibylo – za posledních deset let jejich počet stoupl téměř čtyřikrát. Více je hlavně útoků s výbušninami, fyzických napadení a únosů. Že život neváhají nasadit také desítky Čechů, připomínají při dnešním Světovém humanitárním dni také zástupci šesti neziskových organizací působících v ČR.
„Zhoršuje se respekt k humanitární pomoci obecně. Útoků přibývá a přidává se k tomu i nepřehlednost situace ve chvíli, kdy je v oblasti pět šest válčících stran a ne všechny pochopí, proč tam jsme. Roli hraje i stírající se hranice mezi úlohou armád a humanitárních agentur – když se podíváme do Afghánistánu na aktivity PRT týmů (provinční rekonstrukční tým, většinou posádka vojenské základny se skupinou civilních odborníků, pozn. red.), ty dělají trochu podobné věci jako humanitární organizace, což nám příliš neprospívá," zdůvodňuje Pavel Gruber, šéf Lékařů bez hranic v ČR.
„To má jeden hlavní důsledek: k lidem, kteří zoufale čekají na pomoc, se jí často dostane jen minimum," dodává.
Proč připadá světový den na dnešek? 19. srpna 2003 zahynul při bombovém útoku
v Bagdádu diplomat OSN Sergio Vieira de Mello a 21 jeho kolegů. Od té doby se v tento den vzdává pocta humanitárním pracovníkům, kteří při práci zemřeli.