Ukrajinské úřady potvrdily, že 21. října byli v Kyjevě zadrženi tři Gruzínci: dvěma z nich úřady v září odebraly povolení k pobytu, třetí dlouhodobě pobýval na území Ukrajiny legálně. Že šlo o jeho nejbližší spolupracovníky, potvrdil sám Michail Saakašvili. Ten byl spojencem prezidenta Petra Porošenka, později však upadl v nemilost. 

Vyhoštěn byl "můj přítel a hrdina války na Donbasu Davida Makišvili, můj bývalý bodyguard Georgij Rubašvili a osobní řidič Michail Abzianidze. nechal se slyšet Saakašvili". Všichni dotyční měli být  na Porošenkův osobní rozkaz zbiti a pak odesláni do Gruzie zvláštním letem s pytli navlečenými přes hlavy.

Podle Saakašviliho se této akce odmítlo chopit ministerstvo vnitra a tajná služba SBU. Proto Porošenko vydal rozkaz národní gardě, která je prezidentovi přímo podřízena.

Persona non grata


Saakašvili stál v čele Gruzie v letech 2003 až 2013, ale před vypršením svého mandátu opustil zemi kvůli neshodám a obavě, že bude novou vládou pronásledován. Uchýlil se na Ukrajinu, kde na jaře 2015 dostal státní občanství a současně s tím byl jmenován gubernátorem Oděské oblasti.

S Porošenkem se Saakašvili rozešel loni, kdy prezidenta tvrdě kritizoval za neplnění volebních slibů a za stále zvyšující korupci v zemi. Odešel také ze své gubernátorské funkce v Oděse. Následně založil vlastní politickou stranu nazvanou Hnutí nových sil.