"Chápu, že všechny lidi v celé zemi zajímají mé názory na bývalý program CIA týkající se zadržování a výslechů. Mohu se osobně, jasně a bezvýhradně zavázat, že CIA pod mým vedením takový program neobnoví," uvedla Haspelová při dnešním slyšení v Senátu, kde se snaží získat podporu pro své jmenování.

Jedenašedesátiletá veteránka tajných služeb Haspelová, která v CIA působí 33 let, čelila a dosud čelí veřejné kritice, že po útocích z 11. září 2001 vedla v roce 2002 tajnou věznici v Thajsku, kterou CIA zřídila jako nástroj boje proti terorismu a že v ní povolila používat brutální metody výslechu, a to včetně mučení. Jednalo se například o simulované topení známé jako waterboarding nebo upírání spánku. Oficiálně se ale těmto metodám tehdy říkalo "vylepšené výslechové metody".

Podle časopisu The New Yorker navíc Haspelová dohlížela v letech 2003 až 2005 na tajný program CIA, který vystavil množství podezřelých z terorismu dalším brutálním metodám výslechu. Šlo údajně o mučení v podobě zavírání do malých beden velikosti rakve, ve kterých následně dotyční museli strávit i přes deset dní.

Jejímu dnešnímu vystoupení před Senátem tak předcházely veřejné protesty, při nichž demonstranti skandovali slogan: "Neodměňujte mučení". Několik demonstrantů zadržela policie strážící sídlo Senátu, podle CNN však bylo skandování slyšet zvenku i poté, co Haspelová zahájila svou prezentaci. Mučení zajatců také patřilo mezi nejčastější otázky, s nimiž se na Haspelovou obraceli senátoři, z nichž řada podmiňovala svou podporu právě tím, že se možná budoucí šéfka CIA zaručí, že nic podobného se už nebude opakovat.

Haspelová současně slíbila, že zákonodárci budou mít plnou možnost činnost CIA kontrolovat. "Jako mnohaletá důstojnice a americká občanka jsem pevně přesvědčena o tom, že dohled na tajné služby je důležitý. Jednoduše řečeno, zkušenost nás učí, že bez důvěry lidí nemůže být CIA efektivní. A nemůžeme doufat, že tuto důvěru získáme bez odpovědnosti, která přichází s tím, že Kongres dohlíží na naši práci. Pokud nemůžeme sdílet aspekty naší práce v utajení s veřejností, měli bychom je sdílet aspoň s jejími volenými zástupci. Dohled je pro CIA nezbytnou součástí otevřené společnosti. Té společnosti, kterou chráníme," uvedla kandidátka.