Čína a Filipíny zahájí v nadcházejícím týdnu oboustranné rozhovory o sporných ostrovech v Jihočínském moři. Na summitu v Pekingu to uvedl filipínský velvyslanec v Číně Jose Santiago Santa Romana. Rozhovory se mají konat v čínském městě, které však velvyslanec odmítl jmenovat. Čína zatím žádné jednání nepotvrdila. Uvedla to agentura Reuters. 

Miloš Zeman  a Si Ťin-pching
Zeman v Číně jedná o Hedvábné stezce. Usiluje o kontrakty za 60 miliard

Spor o Jihočínské moře rozhodl loni Mezinárodní arbitrážní soud ve prospěch Manily, podle nějž nelze prokázat historickou kontrolu Číny nad sporným teritoriem. Čína však odmítla tento verdikt uznat a nadále považuje toto moře a jeho ostrovy za své svrchované území. Na soud se kvůli tomu obrátila předchozí filipínská vláda. Současný filipínský prezident Rodrigo Duterte však uvedl, že později v jeho funkčním období může být toto rozhodnutí revidováno.

Nyní se Duterte účastní v Pekingu summitu o nové Hedvábné stezce. Kvůli svým postojům čelí na Filipínách čelí kritice z defétismu a z toho, že ohrožuje filipínskou suverenitu. On sám ale označil svůj přístup za pragmatický a dodal, že provokace vůči Číně by mohly vyvolat válku.

Čína, ilustrační foto
Čína pozvala na summit i Severní Koreu, Spojené státy protestují

Jeho pozici hájí i Romana, podle nějž Filipíny sledují účastí na summitu v Číně své vlastní zájmy. Romana novinářům také sdělil, že Dutertova účast na summitu by neměla být vnímána jako doklad, že se Manila své suverenity v Jihočínském moři vzdává. 

Obě země vedou spor z jednoduchého důvodu: jde o příjmy z lodního obchodu, jehož roční obrat v Jihočínském moři tvoří podle Číny zhruba pět bilionů dolarů. Nároky na podíl z tohoto bohatství si kromě Číny a Filipín činí i Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.