"Musíme tu vakcínu vyrobit. Bohužel ale máme důkaz, že komunistická Čína se to snaží sabotovat nebo zpomalit," řekl Scott v rozhovoru s britskou televizí BBC. Na otázku, o jaký důkaz jde, konkrétně neodpověděl. Řekl, že informace o záměrech Číny pocházejí od zpravodajských služeb.

"Vakcína je opravdu důležitá pro nás pro všechny, aby se ekonomika mohla znovu rozjet. Věřím, že ať už ji vyrobí nejdříve v Anglii nebo někde jinde, podělí se. Komunistická Čína se nepodělí," myslí si Scott, který patří mezi blízké spojence prezidenta Donalda Trumpa.

Britové začínají s výrobou 

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca tento týden oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti covidu-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky ještě neskončilo, a není tedy jasné, zda je vakcína účinná, chce mít firma k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře.

Trumpova administrativa Čínu dlouhodobě kritizuje za její přístup k epidemii covidu-19. Nový typ koronaviru se objevil koncem loňského roku v centrální čínské provincii Chu-pej, odkud se rozšířil do celého světa. Trump čínské představitele obviňuje, že se v rané fázi snažili informace o koronaviru ututlat.

Čínská národní zdravotní komise dnes ale zveřejnila obsáhlou zprávu, v níž uvádí, že Peking informace poskytoval včas a transparentním způsobem. Připomíná, že Čína "nečekala" a dobrovolně poskytla Světové zdravotnické organizaci (WHO) a ostatním zemím genetický kód nového typu koronaviru.

Ve zprávě se také uvádí, že čínské úřady začaly informace o postupu koronaviru WHO každodenně předávat 3. ledna a že šéf čínského Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci se se svým americkým kolegou o této věci bavil 4. ledna.