Podle reportu OSN změnil Peking celý ujgruský autonomní region na něco, co nyní připomíná masivní internační tábor.

Ke kritice se připojily lidskoprávní organizace jako Amnesty International a Human Rights Watch. Podle nich v táborech musí vězňové v rámci převýchovy přísahat loajalitu čínského prezidentovi Si Ťin-pchingovi a učit se zpaměti komunistické slogany.

LinkedIn - Ilustrační foto
Nábor špionů přes internet. Čína hledá agenty na sociální síti

Světový ujgurský kongres (exilová organizace Ujgurů) uvedl, že vězni jsou drženi bez jakýchkoliv obvinění v mučivých podmínkách a je jim podávána velmi bídná strava.

Peking pouze přiznal, že drží v táborech náboženské extremisty. Podle něj si Ujgurové svá lidská práva užívají naplno. Nicméně ti, kteří jsou podle vlády extremisti, jsou „za asistence vzdělávání a přestěhováváni“. Odmítá ale, že by takto vysídlovala jeden milion lidí.

Násilí v Ujgursku, neboli provincii Sin-ťiang, není nic nového. Čína dlouhodobě obviňuje obyvatele svého nejzápadnějšího regionu ze separatismu a označuje je za islámské bojovníky. Nepokoje dává za vinu islamistům usilujícím o vytvoření samostatného státu zvaného Východní Turkestán. Za poslední roky si násilí vyžádalo už stovky obětí.

Ilustrační fotografie.
Čínské úřady sbírají vzorky DNA od všech obyvatel Sin-ťiangu

Podle reportu OSN ale Peking definici náboženského extremismu a terorismu definuje velmi vágně a může z něj obvinit kohokoliv.

Držte pouze odsouzené

OSN nyní po Pekingu žádá, aby skončil s praktikami držení lidí v táborech, pokud nebyli shledáni vinnými soudem. Musí také zveřejnit počet lidí, které takto drží a vysvětlit důvody jejich zadržování. Vyšetřování proti nim musí vést nestraně bez ohledu na rasovou, etnickou a náboženskou příslušnost.

Oblast Sin-ťiang, kde žijí Ujgurové vyznávající islám.
Čína zakázala dodržovat obřady ramadánu Ujgurům

V Ujgursku, který má kulturně blíže k zemím střední Asie tvoří muslimští Ujgurové téměř polovinu populace, v celé Číně jich žije oficiálně 11 milionů, podle odhadů je jich počet ale až dvakrát vyšší. Mimo Čínu jich v okolní zemích žije přes jeden milion. Jejich region se těší takové autonomii, jako například Tibet, píše BBC.

Ujgursko není jediné

Nálady se v poslední době ale zhoršují i v sousední provincii Ning-sia na severozápadě. Začátkem srpna zde vypukly velké protesty muslimů, kteří chránili novou mešitu, kterou čínská správa hodlá zbourat. Velká mešita Weizhou byla otevřena teprve nedávno. Pekingu vadí, že je postavena v blízkovýchodním stylu, zatímco většina mešit v Číně je tradičním čínském slohu.

V miliardové Číně žije na 23 milionů muslimů, převážně na západě země.

Tweet: Zatýkání Ujgurů

 

Číňané přezdívají svému prezidentovi Medvídek Pú.
Čína zakázala nový film o Medvídkovi Pú. Příliš se podobá prezidentovi