Ve stotisícovém Suej-fen-che, které leží na severovýchodě Číny přibližně 1600 kilometrů od Pekingu, se nyní pro pacienty s koronavirem staví také nemocnice se 600 lůžky.

Ve středu bylo v pevninské Číně přibližně 60 nově potvrzených případů koronaviru zavlečeného ze zahraničí, z toho 25 infikovaných lidí se do země dostalo právě přes Suej-fen-che. Nakažení byli všichni čínští občané, kteří se vraceli z Moskvy přes Vladivostok zpět do vlasti. Čínské úřady pak oznámily, že virus se v Suej-fen-che prokázal u 86 dalších lidí, kteří přicestovali stejným způsobem z Ruska, nejevili však příznaky onemocnění.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Omezení pohybu v Suej-fen-che není zatím tak přísné, jako tomu bylo ve Wu-chanu. Lidé mají zůstávat doma, jednou za tři dny se ale může jeden člen domácnosti vydat na nákup základních potřeb. Hranice s Ruskem je nyní pro osoby uzavřená, zboží přes ní plynout může. Rusko uzavřelo hranici v opačném směru již v únoru.

"Jsem vyděšená," řekla BBC žena, která ve městě provozuje pekárnu. "Mnoho lidí odsud odjelo. Ale to my nemůžeme, protože se musíme starat o obchod," dodala. Zaměstnanec místní restaurace si postěžoval, že v tomto ročním období má podnik, ve kterém pracuje, hlavní sezónu a denně ho navštíví až 1000 zákazníků. Restaurace ale musela tento týden zavřít a nikdo netuší, jak dlouho bude situace trvat. S rozhodnutím vlády přesto souhlasí.

V Číně je dalších 63 nakažených koronavirem

V Číně za středu přibylo 63 nových případů nákazy koronavirem. Informovaly o tom dnes místní zdravotnické úřady. Podle agentury Reuters země zažívá druhý den v řadě nárůst nově infikovaných. Z nich 61 se nakazilo v zahraničí, což je nejvíce od 25. března. Celkově se tak v pevninské Číně koronavirem nakazilo 82 867 lidí.

Virus se začátkem letošního roku začal šířit ze středočínské provincie Chu-pej a podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse se jím doposud nakazilo více než 1,5 milionu lidí na celém světě, přes 88.400 jich zemřelo. Čína vrchol epidemie nemoci covid-19 zažívala v únoru. Bylo to v době, kdy úřady uzavřely celou řadu měst a zavedly přísná omezení týkající se cestování. Nyní se opatření uvolňují, epidemiologové ale vyzývají k ostražitosti kvůli hrozbě druhé vlny nákazy.

Čínským úřadům dělají starosti hlavně lidé, kteří si koronavirus "přivezou" ze zahraničí, a nakažené osoby, u nichž se příznaky nemoci covid-19, jako je horečka a kašel, neprojevují. Počet takzvaných importovaných případů se ve středu přehoupl přes 1100, šlo hlavně o čínské studenty vracející se do vlasti. Čínské úřady za středu zaznamenaly dalších 56 lidí bez symptomů onemocnění. Tyto osoby mohou nakazit ostatní.

V Číně nemoci covid-19 doposud podlehlo 3339 lidí. V Itálii, odkud je hlášeno nejvíce obětí na světě, zemřelo 17 669 pacientů s koronavirem.

Thajsko dnes informovalo o 54 nově nakažených a dvou úmrtích, mezi oběťmi je i 74letý francouzský občan. Mezi nově infikovanými je i pět Thajců, kteří se do země vrátili z Indonésie, kam odcestovali kvůli náboženskému shromáždění na ostrově Sulawesi. To se mělo uskutečnit v březnu, nakonec ale bylo odloženo. Celkem Thajsko eviduje 2423 případů nákazy a 32 obětí nemoci covid-19. 940 pacientů se dosud uzdravilo.

Celkem 39 nových případů nákazy za posledních 24 hodin oznámila Jižní Korea. Jak poznamenala agentura AP, jde o další významný pokles. Celkem je v zemi 10 423 infikovaných, z toho 204 obětí.

Írán má  přes 4000 mrtvých

V Íránu je podle nových údajů vlády přes 66.200 lidí infikovaných koronavirem. Mrtvých za 24 hodin přibylo 117, takže jich má Írán víc než 4000. Nové oficiální údaje zveřejnila s odvoláním na íránské ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters. Podle ní má nyní Írán 4110 mrtvých, což znamená, že ke středečním 3993 mrtvým přibylo 117 dalších.

Počet nakažených se zvýšil na 66 220 z 64 586 z minulého dne, což je nárůst o 1634. Jsou-li tyto údaje přesné, znamenají v Íránu další denní snížení počtu nových případů jak infikovaných, tak úmrtí.

Íránci začali po počáteční neochotě plnit požadavky úřadů a víc se navzájem izolují a drží doma. Na sobotu prezident Hasan Rúhání ohlásil začátek postupné obnovy ekonomické aktivity. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí ale dnes občany připravil na to, že zákaz shromažďování zůstane v platnosti i o postním měsíci ramadánu, který začne později v dubnu. Lidé by se tedy nemohli chodit modlit do mešit.

Japonská prefektura Aiči vyhlásí od pátku stav nouze

Guvernér prefektury Aiči ve středním Japonsku dnes informoval, že od pátku v tomto regionu, kde sídlí například automobilka Toyota Motor Corp., vyhlásí nouzový stav kvůli šíření koronaviru. Informují o tom agentury. Japonský premiér Šinzó Abe v úterý oficiálně zavedl stejné opatření v Tokiu a dalších šesti částech země.

Stav nouze se v Aiči dotkne i 2,2 milionu obyvatel města Nagoja. Úřady lidi vyzvou, aby dobrovolně přestali vycházet z domu. Netýká se to nákupů jídla, návštěv nemocnic a dojíždění do práce. Žádné tresty za nedodržení této výzvy nehrozí a obchodní aktivity zakázat nelze, píše agentura Kjódó. Úřady ale mohou vyvlastnit budovy a půdu v soukromém vlastnictví k využití v boji proti viru nebo mohou zabavit zdravotnické potřeby a potraviny od firem, jež je odmítají prodat.

Počet nakažených koronavirem se v celém Japonsku zvýšil na 5002, informovala dnes televizní stanice NHK. Podle ministerstva zdravotnictví nakažených přibylo více než 500. Nové případy úřady evidují ve všech částech země, mezi infikovanými je například i nejméně pět policistů z města Fudžisawa, které leží jižně od Tokia. Nemoc covid-19 si v zemi vyžádala rovněž téměř 100 obětí.

Nakažených nadále přibývá i dva dny poté, co premiér Šinzó Abe vyhlásil v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav. Ten má trvat do 6. května. Premiér rovněž vyzval obyvatele, aby se pokusili alespoň o 70 procent snížit sociální kontakty. Jak ale poznamenal britský list The Guardian, i dnes ráno byly dopravní prostředky plné Japonců, kteří dojíždějí do práce v centru Tokia. Jak účinná tedy vyhlášená opatření budou, není jasné.

Kvůli pandemii byly již dříve odloženy letní olympijské hry v Tokiu, které se místo letošního roku uskuteční od 23. července do 8. srpna 2021.