Třetí světová válka by podle Pekingu mohla vypuknout v Jihočínském moři. Pro státem vlastněný list China Daily to uvedl zástupce ředitele Ústavu pro studium námořní strategie při Čínských institutech současných mezinárodních vztahů Yang Xiao. Zároveň poukázal na souvislosti mezi současným napětím mezi Čínou a Filipínami a situací v Evropě před první světovou válkou.

„Jakmile zazní ‚sarajevský výstřel‘, nevinní lidé v zemích východní a jihovýchodní Asie se stanou největšími oběťmi,“ napsal Xiao. Doplnil, že malé státy by si měly vzít z Velké války ponaučení, protože vyvolání konfliktu by neposloužilo zájmům žádné země.

Jak velké armády mají celosvětové mocnosti?

Vrtulník Apache izraelské armády
Největší armády v roce 2024: Triumvirát Rusko, Čína a NATO bojuje o nadvládu

Před možným konfliktem varoval i expert na Čínu Gordon Chang z Gatestone Institute, který prohlásil, že asijská mocnost přesouvá svou pozornost na slabší ostrovní stát. Poukázal rovněž na fakt, že Číňané nerespektují uzavřenou obrannou smlouvu mezi Spojenými státy a Filipínami.

„V březnu americké ministerstvo zahraničí dvakrát písemně varovalo Peking, že je připravené použít sílu ke splnění závazků,“ řekl Chang pro Fox News. Podle něj je to varování před válkou.

Další nebezpečné oblasti

Čína však podle Changa vyvíjí i nátlak na Japonsko. „Už přes sto dní nepřetržitě vplouvají čínské lodě do japonských vod ve Východočínském moři,“ sdělil pro Fox News. Podobným způsobem námořně i letecky provokují Tchaj-wan.

Jenže nastavená strategie se Pekingu podle analytiků nemusí vyplatit. „Hrozba ze strany Číny spojila USA, Filipíny a Japonsko,“ řekl pro CNN politolog James D. J. Brown z Temple University v Tokiu.

Čína nasadila bojové hlídky v Jihočínském moři:

Zdroj: Youtube

Zároveň se myslí i na obranu Tchaj-wanu, jelikož americký prezident Joe Biden dřív opakovaně naznačil, že v případě čínské invaze na ostrov by Američané vojensky pomohli napadenému státu.

„Čína nemůže napadnout Tchaj-wan, aniž by se prvně nevypořádala s Filipínami nebo japonskými základnami,“ sdělil CNN odborný asistent Micah Jeiel Perez z University of the Philippines Diliman. Pro obě země je totiž autonomie Tchaj-wanu důležitá zejména z ekonomického hlediska. Například Japonsko získává většinu energetických potřeb skrz námořní trasy vedoucí kolem sousedního ostrova.

Posilování vztahů

I další pacifické a asijské státy kvůli jednání Číny posilují obranné spolupráce. Japonsko upevnilo své vztahy s Jižní Koreou a posílilo bezpečnostní vazby s Vietnamem. Austrálie – další klíčový spojenec USA v oblasti – navázala obranné vazby s Japonskem, Indií a Filipínami. Manila dováží vojenskou techniku z Indie.

USA, Filipíny, Japonsko a Austrálie demonstrovaly svou sílu v Jihočínském moři:

Zdroj: Youtube

V dubnu rovněž Spojené státy, Japonsko a Filipíny demonstrovaly svou vojenskou námořní a leteckou sílu v Jihočínském moři. Ke spojenecké aktivitě se připojila i Austrálie. Podle serveru Politico se uskuteční summit, na kterém by měly státy oznámit plány na společné hlídkování v oblasti.

Na druhé straně Čína posílila strategickou spolupráci s Ruskem. Kritizovala i protiruské sankce a odmítla odsoudit ruskou invazi na Ukrajinu. Zároveň těží z ruských dodávek ropy a plynu za nižší ceny.

Spor mezi Čínou a Filipínami

Čínsko-filipínské vztahy se delší dobu zhoršují. Podle stanice BBC letos v březnu dosáhly bodu mrazu poté, co v Jihočínském moři čínské pobřežní lodě svými vodními děly zaútočily na rybářské plavidlo Filipínců.

Nejednalo se o ojedinělý případ, jelikož čínské úřady se ze sporného území dlouhodobě snaží vyhnat rybáře. Neuznávají přitom ani rozhodnutí OSN, která podpořila Filipíny v nároku na vlastnictví atolu Scarborough.

Podle Gordona Changa je nejsnazším cílem pro Peking získat filipínské území, jelikož Manila představuje nejslabšího protivníka. Svých zájmů však může dosáhnout i politicky, za předpokladu změny dosavadních představitelů země v čele s prezidentem Ferdinandem Romualdezem Marcosem mladším, kteří momentálně preferují spolupráci s USA.

Stanice CNN připomněla, že předchozí filipínský prezident Rodrigo Duterte se příznivěji díval na vztahy s Čínou než s Američany, kterým dokonce pohrozil zrušením dohody umožňující americké armádě operovat na území bývalé kolonie.

Čínské lodě se střetly s filipínským plavidlem:

Zdroj: Youtube