Pokud jako v minulých dnech vpadne na sever Moravy desítka polských vojáků a obsadí kostel a za pár dní se omluví a stáhne, je z toho taková kuriozita, že pobaví celý svět. Jestliže se ale začne bojovat na hranicích Indie a Číny, jaderných velmocí, s třetí a čtvrtou největší armádou na planetě, tak tady už zábava končí.

Zvláště, když při tom padnou i desítky vojáků a bojuje se na místech, kde není pevně vytyčena hranice, o kterou se vedla před pár desítkami let regulérní válka.

Pět tisíc metrů

Jde o horskou hranici v Ladákhu, která vede většinou místy s nadmořskou výškou kolem pěti tisíc metrů, a válku o tamní teritorium spolu Indie s Čínou svedly v roce 1962. Indii se až po měsíci bojů podařilo odrazit čínskou invazi asi osmdesáti tisíc vojáků až s nasazením tanků.

Ztráty na obou stranách dosáhly několika tisíců vojáků, výrazně více na indické straně. Válka skončila pouze příměřím, Indie dodnes obviňuje Čínu z okupace přibližně 38 tisíc kilometrů čtverečních (asi polovina Česka). Ve strategické oblasti se sporadicky bojovalo až do roku 1975, kdy zavládlo křehké příměří a téměř úplný klid zbraní.

Čínská taktika

Tento zdánlivý klid skončil počátkem května, kdy podle indické strany začala jako například při obsazování teritoriálních vod jiných států uplatňovat Čína „salámovou taktiku“ postupu přes linii příměří.

„Počátkem května čínští vojáci podle Indie překročili hranici v oblasti Ladákhu, na třech místech tam postavili stany a strážní stanoviště a ignorovali výzvy k odchodu,“ cituje indické zdroje agentura Reuters. Během minulých týdnů obě strany stáhly do oblasti tisíce vojáků a těžké techniky, což vyústilo v boje, při nichž zahynuly desítky vojáků na obou stranách.

Čína naopak obviňuje z útoku indickou stranu, a oblast, v níž se bojovalo, označuje za „nedílnou součást čínského území“.

Včerejší jednání ministrů zahraničí obou zemí vedlo sice k výzvě k „uklidnění napětí“, ale v Indii, která včera pohřbívala své padlé vojáky, je atmosféra velmi napjatá. Indický prezident Rám Náth Kóvind označil padlé za hrdiny, kteří položili život na obranu suverenity a územní integritu Indie. Zatímco na straně Dillí stojí USA, Čína si buduje spojence v Pákistánu, jenž má s Indií územní spory o Kašmír.