K setkání japonského premiéra Šinzó Abeho, čínského premiéra Li Kche-čchianga a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina došlo krátce před plánovanou schůzkou amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Po schůzce Abe znovu potvrdil postoj Japonska, že normalizace vztahů s KLDR bude možná jen v případě, že Pchjongjang podnikne konkrétně kroky vedoucí k ukončení jaderného programu a zároveň se vyřeší otázka japonských občanů unesených v 70. a 80. letech do Severní Koreje.

 „Musíme se postarat o to, aby současný vývoj vedl k úplné denuklearizaci Korejského poloostrova. Naším cílem je zabezpečit severovýchodní Asii mír a stabilitu,“ citovala Abeho agentura AP.

Čínský premiér Li následně ujistil, že jeho vláda učiní vše pro to, aby umožnila denuklearizace KLDR. Dodal, že Čína vítá diplomatickou cestu, kterou se v poslední době vydaly Washington a Pchongjang, a podporuje myšlenku uspořádání obdobné schůzky mezi Japonskem a KLDR.

Podle nejmenovaného japonského představitele se všichni tři státníci dohodli i na tom, že budou spolupracovat na vzniku dohody o volném obchodu mezi svými zeměmi i na navrhovaném Regionálním všeobecném ekonomickém partnerství (RCEP) se zeměmi jihovýchodní Asie.

Jednalo se o první trojstranný summit Číny, Japonska a Jižní Koreji od listopadu 2015, tedy po více než dvou letech. Jednání v tomto formátu se přitom původně plánovala jako každoroční.