V novém stálém výboru politbyra, který představuje nejužší vedení strany a potažmo i Číny jako takové, se na druhém místě překvapivě umístil 63letý šanghajský stranický vůdce Li Čchiang. Výběr podle agentury DPA naznačuje, že se blízký důvěrník Si Ťin-pchinga stane v březnu novým předsedou vlády. 

Členem nejužšího mocenského kruhu naopak nebude dosavadní čínský premiér a zastánce ekonomických reforem Li Kche-čchiang, který odchází do předčasného důchodu, ačkoli je mu teprve 67 let.

Čínský voják sleduje dalekohledem tchajwanskou fregatu během cvičení ve vodách kolem Tchaj-wanu, 5. srpna 2022
USA vysílají ohledně Tchaj-wanu velmi nebezpečné signály, varuje Peking

V sedmičlenném výboru zůstává vedle Si Ťin-pchinga i šéf mocné disciplinární komise, 65letý Čao Le-ťi, a hlavní ideolog, 67letý Wang Chu-ning. Kromě šanghajského stranického vůdce jsou nově členy tohoto úzkého kruhu i pekingský stranický vůdce, 66letý Cchaj Čchi, náčelník generálního štábu a blízký důvěrník Si Ťin-pchinga Ting Süe-siang a šéf strany významné provincie Kuang-tung, 66letý Li Si.

V předchozím politbyru zasedala i čínská vicepremiérka Sun Čchun-lan. Ta nyní odešla do důchodu a žádná další žena už se členkou tohoto orgánu nestala. Ve více než 200členném ústředním výboru zasedne 11 žen, tedy pět procent.

Zrušení omezující klauzule

Oznámení nového nejužšího vedení předcházel 20. sjezd komunistické strany Číny, na kterém jednalo kolem 2300 účastníků. Si Ťin-pching stojí v čele Komunistické strany Číny od listopadu 2012 a prezidentem je od března 2013. Podle odborníků se postupně stal nejmocnějším vůdcem, jakého Čína v posledních desetiletích měla. Čínský parlament na svém zasedání v březnu 2023 Si Ťin-pchinga podle předpokladů zvolí jako prezidenta i na dalších pět let. 

Teoreticky může Si vládnout neomezeně dlouho, protože v roce 2018 parlament vyškrtl z ústavy klauzuli omezující výkon funkce prezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let.

Čínský armádní letoun tankuje během letu na snímku pořízeném z videa tiskové agentury Nová Čína, 4. srpna 2022.
Další provokace? Čínské letouny a lodě překročily linii dělící Čínu a Tchaj-wan

Ke znovuzvolení dnes Si Ťin-pchingovi pogratuloval ruský prezident Vladimir Putin. Uvedla to agentura RIA Novosti s odkazem na mluvčího Kremlu. Putin podle Kremlu sdělil Si Ťin-pchingovi, že se těší na pokračování rozvoje „komplexního partnerství“ mezi Ruskem a Čínou. Siovi podle severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA poblahopřál také vůdce KLDR Kim Čong-un.

„Výsledkem bylo výrazné vítězství Si Ťin-pchinga, rozhodnější, než mnozí zkušení pozorovatelé předpovídali,“ komentoval výsledek sjezdu analytik Richard McGregor z Lowyho institutu v Sydney.

„Moc bude ještě více soustředěna v rukou Si Ťin-pchinga,“ uvedl odborník na čínskou politiku z Hongkongské baptistické univerzity Jean-Pierre Cabestan. Nově jmenovaní jsou "všichni loajální Simu“, řekl. "V systému není vůbec žádná protiváha nebo kontrola a rovnováha,“ pokračoval a dodal, že návrat ke státem silněji řízené ekonomice není dobrou zprávou pro soukromé firmy ani zahraniční investory.

Bezpečnost vítězí nad ekonomikou

„Zahraniční investoři a podniky zoufale hledali známky toho, že liberálové nebo ‚reformátoři‘ budou hrát roli při utváření ekonomiky nebo návratu starého ekonomického řádu, který upřednostňoval zahraniční investice a liberalizaci ekonomiky. Z výsledku 20. sjezdu strany jasně vyplynulo, že národní bezpečnost a politická bezpečnost strany bude mít přednost před ekonomickým růstem,“ uvedl analytik Drew Thompson z Národní univerzity v Singapuru.