V Čeng-čou během jediné hodiny v úterý napršelo více než 20 centimetrů vody. Zatím není jasné, kolik lidí v metru zůstalo uvězněno. Podzemní dráha v Čeng-čou, která má 153 stanic na několika linkách, v úterý po zaplavení zastavila provoz.

Po celém Čeng-čou, kde žije 12,6 milionu obyvatel, pokračují záchranné práce, na kterých se podílí tisíce příslušníků záchranných složek. Z níže položených částí města zatím bylo evakuováno více než 100 tisíclidí.

Povodně v Německu.
Kvůli povodním v Německu zemřelo 172 lidí, 155 se nadále pohřešuje. Naděje mizí

Deště také po celém městě způsobily výpadky proudu. Jedna z nemocnic, kde je téměř 10 tisíc pacientů, se ocitla úplně bez elektřiny a na sociálních sítích se objevily fotografie zcela zaplaveného přízemí. Elektřina vypadla také na jednotkách intenzivní péče, informovala na sociální síti weibo jedna z příbuzných pacientů. Zdravotníci podle ní manuálně pumpují vzduch do plic lidem závislým na ventilátorech.

Zdroj: Youtube

Státní tisk později výpadek v nemocnici potvrdil s tím, že 600 kriticky nemocných pacientů muselo být převezeno. Do dnešního rána byla obnovena dodávka elektřiny na jednotkách intenzivní péče.

Povodně postihly také okolní města. Úřady vyslaly více než 6 tisíc hasičů a 2 tisíce příslušníků policie a armády pátrat po obětech a pomáhat se záchrannými operacemi v postižené oblasti.

Následky záplav v Schuldu
Jak Německo zaskočily záplavy. Něco je špatně, domnívá se hydroložka

V létě jsou v některých částech Číny povodně běžné. Nedávné rekordní deště ale poplašily vědce i oficiální činitele, kteří se ptají, zda je země dostatečně připravená na extrémnější a nepředvídatelnější počasí.

Podle zprávy, kterou minulý týden zveřejnila ekologická organizace Greenpeace, hrozí velkým metropolitním oblastem kolem Pekingu, Šanghaje a Kuang-čou/Šen-čenu vysoké riziko extrémních veder a dešťových srážek.

Tchajwanský výrobce elektroniky, firma Foxconn, která má v Čeng-čou největší továrnu na montáž iPhonů, oznámila, že její provoz povodně nijak nepostihly.