Od minulé soboty platí ve Vnitřním Mongolsku zákaz a požívání zvířat, u nichž je podezření z nákazy dýmějovým morem. Čínská vláda vyzvala lidi, aby si všímali všech mrtvých nebo nemocných svišťů a jejich výskyt nahlašovali. Současně mají nahlásit jakékoli onemocnění, u něhož je podezření, že by mohlo jít o mor, nebo propuknutí horečky bez zjevné příčiny.

Mor se šíří ze syrového masa svišťů

Už loni zemřeli v této autonomní čínské oblasti dva lidé, kteří se nakazili morem poté, co snědli syrové sviští maso. Také patnáctiletý chlapec, který byl s vysokou horečkou a s podezřením na výskyt dýmějového moru převezen do místní nemocnice, uvedl, že jedl sviště, kterého strhl pes. 

Péče o pacienta jedné z nemocnic ve středoasijském Kazachstánu
Smrtelnější než koronavirus. Kazachstán sužuje záhadný zápal plic

Dalšími dvěma případy jsou sedmadvacetiletý muž a jeho sedmnáctiletý bratr, kteří jsou léčeni v nemocnicích provincie Khovd a jejich stav je podle čínských orgánů stabilní. Stabilizován by měl být i pastevec, jehož hospitalizovali ve městě Bayan Nur. Ve všech případech je nejpravděpodobnější příčinou nákazy právě konzumace svištího masa.

Podle zástupců Světové zdravotnické organizace jsou sviští ledviny a syrové sviští maso považovány v Číně a v Mongolsku za léčivé a patří k běžným ingrediencím místní lidové medicíny. Ve skutečnosti je však svišť bohužel častým hostitelem blech, které přenášejí bakterii Yersinia pestis, způsobující morovou nákazu.

Mor podle Světové zdravotnické organizace stále patří k nemocem s vysokým rizikem úmrtí, schopným zabít dospělého člověka za méně než 24 hodin.

Hrozí také další viry

Nové zdravotní varování bude v oblasti Bayan nur platit až do konce letošního roku. "V současnosti existuje v tomto městě riziko epidemického šíření nemoci mezi lidmi. Veřejnost by měla zvýšit své vědomí o možnostech ochrany a okamžitě oznámit všechny neobvyklosti ve zdravotním stavu," uvádí se v prohlášení místních zdravotnických úřadů. 

Turisté v Chorvatsku
Koronavirus v Chorvatsku: nejvíc nakažených hlásí přímořský Split i Záhřeb

Zpráva o výskytu dýmějového moru přichází bohužel jen krátce poté, co čínští vědci znepokojeně vyrovali před další možnou pandemií, způsobenou chřipkovým virem z prasat. Tento virus má podle odborníků "všechny charakteristické znaky" potřebné k tomu, aby byl přizpůsoben k přenosu na lidi. Podle vědců může růst a množit se v lidských buňkách a současné protichřipkové vakcíny na něj podle informací Mirroru nezabírají.

"Až doteď nás znepokojoval nový typ koronaviru a zcela oprávněně. Ale nesmíme kvůli tomu pustit ze zřetele další potenciálně nebezpečné nové viry. Ačkoli třeba nejsou bezprostředně nebezpečné, neměli bychom je ignorovat," řekl k tomu BBC profesor Kin-Čou Čang, který působí na Nottinghamské univerzitě.