Američané před několika dny vyslali v reakci na testy další balistické střely KLDR ke Korejskému poloostrovu letadlovou loď doprovázenou dalšími vojenskými plavidly. Komunistická KLDR pohrozila, že v případě dalších silových nátlaků odpoví jaderným útokem.

KLDR hrozí USA jaderným útokem kvůli vojenské přítomnosti v regionu

Do sporu se tak vložila Čína. Středeční telefonát s čínským prezidentem potvrdil na svém Twitteru i samotný Trump a označil ho za „velmi dobrý".

Podle agentury Reuters Si Ťin-pching v telefonátu zdůraznil, že se Čína nadále bude snažit zamezit KLDR v jaderném programu. To vše ale mírovou cestou. „Doufáme, že USA i Severní Korea se budou vyvarovat nezodpovědného jednání. Za současných okolností je jiná varianta velmi nebezpečná," řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Trump před několika dny uvedl, že pokud se Čína nebude chtít podílet na tvrdším postupu proti severokorejskému jadernému programu, je připraven jednat i sám.

Čína je považovaná za jediného spojence Severní Koreje a hlavním hospodářským partnerem bídou sužované země. V posledních měsících ale vzájemné vztahy mezi oběma státy dostaly trhliny. Peking se rázně postavil proti zbrojním testům KLDR.

Pchjongjang provedl několik jaderných testů a odborníci předpovídají, že další by mohly přijít velmi brzo. S budováním jaderné hlavice, která by mohla dosáhnout USA. Severní Korea se podle některých indicií pokouší testovat mezikontinentální rakety, přestože jsou zkoušky těchto raket zakázány rezolucí OSN. Severní Korea tvrdí, že je provokována vojenskými cvičeními mezi USA a Jižní Koreou, které vnímá jako přípravu na invazi.

Bílý dům
Mluvčí Bílého domu se omluvil za výrok o tom, že Hitler neužil chemické zbraně