Čínské ministerstvo zahraničí reagovalo na čtvrteční informaci o varování západních vlád, že skupina hackerů známá jako APT10, která má na svědomí útoky na firmy a instituce v řadě zemí, působí pod záštitou čínské vlády. Kyberzločinci údajně útočili v Evropě, USA či Asii s cílem získat duševní vlastnictví a citlivé obchodní informace.

"Vyzýváme americkou stranu, aby okamžitě korigovala své chybné kroky a ustopila od svých nactiutrhačných pomluv souvisejících s internetovou bezpečností," uvedlo podle Reuters čínské ministerstvo.

Krádež informací

Americké ministerstvo energetiky sdělilo, že útoky APT10 trvají přinejmenším od roku 2014 a za tu dobu hackeři ukradli citlivé informace nejméně ve 12 zemích. Čtvrteční společné prohlášení je podle médií snahou o koordinovaný tlak vůči Číně z více než desítky států včetně Německa, Kanady, či Japonska.

Čínská reakce se zaměřila především na USA, avšak i Británie a další země podle Pekingu učinily "pomlouvačné komentáře". Čínské ministerstvo vyzvalo k okamžitému stažení obžaloby vůči dvojici identifikované jako Ču Chua a Čang Ťien-kuo, která má podle Washingtonu vazby na čínské ministerstvo státní bezpečnosti.