Pevninská Čína nezahrnuje Hongkong a Macao. Celkem se v ní koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19, nakazilo 81 340 lidí. Z nich 3292 zemřelo. To je o pět více než o den dříve.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Největší obavy úřadů nyní budí "dovezené" případy koronaviru, což jsou většinou čínští občané, vracející se do vlasti. Peking nařídil čínským aerolinkám, aby v případě mezistátních letů od 29. března zachovaly jen jediný let týdně s dotyčnou cizí zemí.

Zahraniční aerolinky také mají omezit lety do Číny na jeden týdně, přestože mnohé už přestaly do Číny létat, uvedl Reuters. Dodal, že Čína podle ministerstva zahraničí od 28. března dočasně zakáže vstup do země cizincům s platnými čínskými vízy a povolením k pobytu.

Provincie Chu-pej s asi 60 miliony obyvateli, kde se koronavirus nejprve objevil koncem loňského roku, oznámila, že nemá žádný nový případ nákazy, a to den po zrušení dvouměsíční izolace. Nákaze už více lidí než v Číně podlehlo v Itálii a Španělsku. V počtu nakažených Čínu předstihly Spojené státy.

Jižní Korea dnes ohlásila 91 nových případů nákazy, čímž celkový počet stoupl na 9332. Zemřelo dalších osm lidí, čímž celkový počet obětí dosáhl 139.

Írán má podle dnešního oznámení ministerstva zdravotnictví potvrzených více než 32 300 případů koronaviru a 2378 mrtvých. Za 24 hodin tak přibylo téměř 3000 nakažených a počet úmrtí se zvýšil o 144. Ministerstvo oznámilo, že registruje koronavirus u 32 332 lidí, zatímco ve čtvrtek jich bylo přes 29 400.

"Za minulých 24 hodin jsme zaznamenali 2926 nových případů", takže je v zemi 32.332 nakažených, sdělil na tiskové konferenci mluvčí ministerstva zdravotnictví. Dodal, že z těch, kteří byli hospitalizováni, se 11 133 lidí uzdravilo. Írán byl po čtvrtku podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse na sedmém místě nejpostiženějších zemí, novým údajem nyní předstihl Francii.  

Armáda zřídila na teheránském výstavišti provizorní nemocnici s 2000 lůžky. Má tři sekce a několik oddělení, kde lze pacienty izolovat. Podle agentury AP trvalo zřízení nemocnice pouze 48 hodin a zařízení má ulehčit přetíženým nemocnicím v hlavním městě. Využívat se bude hlavně pro pacienty, kteří se zotavují z nemoci COVID-19. První tam mají být převezeni příští týden.

Íránské úřady ve snaze bránit šíření koronaviru uzavřely města a zakázaly lidem vyjíždět do jiných měst. V zemi ale ještě doznívají oslavy perského nového roku a Íránci se těší na slavnost sízdabedar.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in