Praxe veřejného zahanbování, kdysi zcela běžný nástroj represe ve středověku a během kulturní revoluce, se opět v Číně prosazuje, informovala americká stanice CNN. „Číňanům starší generace tato scéna musela něco připomínat,“ znělo v reportáži.
Pochod hanby
Čtyři lidé v antiseptických oblecích, maskách a brýlích, každý měl na hrudi a zádech transparent se jménem, svojí fotografií a popsaným trestným činem. Každého z podezřelých vedli dva policisté, kteří měli na sobě rovněž ochranné obleky a obličejové štíty. Když se průvod zastavil na náměstíčku, obklopil ho kruh dalších policistů, někteří drželi samopal. Všemu přihlížel poměrně velký dav. Video z akce bylo sdíleno na sociálních sítích a zveřejněno i oficiálními médii.
V ten samý den ráno úřady v Ťing-si formálně obvinily dva muže z ilegálního převedení dvou vietnamských migrantů do Číny. Přechod hranic měl proběhnout už loni v říjnu. „Jeden z přistěhovalců byl po zadržení pozitivně testován na koronavirus, což způsobilo uzavření škol ve městě, domácí izolaci téměř 50 tisíc jeho obyvatel a více než 10 tisíc následných testů,“ píše se ve zprávě radničního webu Ťing-si.
Není to poprvé, co úřady v Ťing-si ukázaly obviněné veřejnosti. V listopadu byli tři lidé odsouzení za převádění drženi na jevišti v centru města, zatímco úředník četl jejich tresty stovkám lidí v publiku, včetně školáků. I o tom informoval místní oficiální web.
Ťing-si, město s asi 670 000 obyvateli, sdílí 152 kilometrů dlouhou hranici se sousedním Vietnamem. Pohraniční města čelí v současnosti obrovskému tlaku ze strany centrálních orgánů. Musejí zabránit šíření koronavirové infekce v rámci přísné čínské politiky nulového výskytu covidu. Zároveň jsou místní úředníci často propouštěni či potrestáni za to, že nedostatečně kontrolují a vyhledávají ohniska těchto infekcí.
Vzpomínky na temné období
Jak píše CNN, jedná se zpravidla o obětní beránky k uklidnění veřejného mínění, které je z přísných protipandemických opatření unaveno a frustrováno. Například v sousední provincii Jün-nan bylo město Ruili během loňského roku opakovaně kompletně uzavřeno kvůli podobně zavlečeným případům infekce. Lockdowny vyvolaly mezi místními obyvateli velké pobouření.
Přehlídky hanby si Číňané pamatují z dob kulturní revoluce, kdy lidé pochodující ulicemi měst měli na transparentech napsáno, že jsou „nepřátelé lidu“. Tehdy je nikdo nenatáčel na chytré telefony a nesdílel je na sociálních sítích. Mnohým Číňanům ale tyto pochody připomínají temné období jejich životů. Před pěti desetiletími byla veřejná hanobení charakteristickým znakem pronásledování, které rozpoutaly zuřivé Rudé gardy zřízené komunistickým vůdcem Mao Ce-tungem. Přehlídky se staly symbolem bezpráví a chaosu onoho desetiletí tzv. společenských změn.
V roce 1988 je čínská vláda zakázala. Pro všechny podezřelé i odsouzené zločince, včetně těch odsouzených k trestu smrti. Přesto k podobným procesím opakovaně dochází. Nic nepomáhá kritika ze strany státních médií, ani další opakující se zákazy ze strany centrální vlády.
Jenže akci v Ťing-si hájil tiskový orgán provinčního výboru strany deník Kuang-si Daily. Nazval ji „disciplinárním opatřením, které zabrání narušování hranic a podpoří dodržování pandemických omezení.“ Celostátní deník Zhengzhou Daily ji zase označil za „varování, které bylo namístě a které nemůže být v žádném případě nevhodné.“
Ovšem jiná státní média tento pohled nesdílela. Global Times, čínský bulvární list, uvedl, že veřejné zahanbování v Ťing-si „překračuje čínské právo a uráží důstojnost občanů“. Beijing News, další státem provozovaný portál, uvedl, že opatření „vážně porušuje ducha právního státu a nemělo k němu dojít, i když jsou úřady pod obrovským tlakem prevence epidemie.“
K potlačení pandemie Čína používá drakonické metody, včetně uzavírání celých měst. Jen nyní kvůli obavám z šířícího omikronu, který by mohl narušit blížící se olympijské hry v Pekingu, jsou zcela uzavřená tři velká sídla, celkem je tak pod zámkem kolem 20 milionu Číňanů. Přitom kompletně očkováno bylo již 82,5 procenta z 1,4miliardového národa.