Pozorovací systém na čtyřech nohách a samohybná automatická puška. Tak by se dali s nadsázkou popsat bojoví roboti v podobě psů, které testuje čínská armáda, všimla si CNN.

Nové roboty vojáci předvedli při cvičném boji s teroristy ukrytými v budově. „Může sloužit jako nový člen našich městských bojových jednotek, nahrazovat lidské příslušníky při průzkumu a identifikaci nepřítele a pak zaútočit na cíl,“ prohlásil o elektronickém psím parťákovi ve videu vydaném státní televizí CCTV voják Chen Wei.

Japonská agentura Kjodo upřesnila, že vojáci pracovali s patnáct kilogramů těžkým robotem vybaveným 4D superširokým senzorovým systémem a padesátikilovým, rovněž dálkově řízeným, strojem s útočnou puškou na hřbetě. Baterie a energetický systém robotům dovolují až čtyři hodiny aktivního nasazení.

| Video: Youtube

„Průzkumný pes dokáže v reálném čase posílat data do velitelského střediska,“ řekl čínskému státnímu listu Global Times  voják a operátor robota Yang Zhisheng. Ve videu CCTV ukázal, jak jeho elektronický svěřenec umí běhat dopředu i pozpátku, skákat a plazit se. Na velitelství dovede odeslat informace o překážkách na trase, kterou zkoumá, a sám vyhodnotit, jak je obejít a rychle se dostat k cíli.

Celá psí jednotka

Vojáci také předvedli kombinovaný útok, ve kterém větší z robotů vedl pěší jednotku v úderu proti ukrytým teroristům. Podle Global Times snadno pronikl do budovy a brzy ji vyčistil. „Robotičtí psi mohou vojáky doprovázet při velmi riskantních akcích a tím značně zvyšovat jejich efektivitu a snižovat ztráty,“ řekl Global Times nejmenovaný vojenský expert.

| Video: Youtube

CNN připomněla, že robotické psy už několik let zavádějí i americké ozbrojené síly. Letectvo v roce 2020 předvedlo zapojení čtyřnohých robotů do svého systému řízení a velení, který užívá umělou inteligenci a rychlou analýzu dat k odhalení a odražení hrozeb vůči svým vojákům a prostředkům na bojišti.

Armády vyvíjejí a zavádějí do svých výzbrojí pokročilé technologie pro mnoho různých použití. Do výzbroje námořních mocností míří velké podvodní drony. Armády také testují laserové zbraně a tradiční sestavu loďstva, letectva a pozemní armády doplňují už i vesmírné síly.