Do plného provozu se vrátí také metro, autobusy a železnice spojující Šanghaj se zbytkem Číny. Zvýší se i počet povolených vnitrostátních letů, píše agentura Reuters. Částečně se otevřou školy, docházka ovšem zůstane dobrovolná. Obchody a další veřejné prostory budou smět zaplnit jen 75 procent své kapacity a pro vstup bude potřeba se prokázat negativním PCR testem. Kina a tělocvičny zůstanou dál uzavřené. Povinností zůstane nošení roušek.

Čína se drží strategie nulové tolerance vůči koronaviru ve snaze zabránit jeho šíření. Ekonomické středisko Šanghaj s 25 miliony obyvatel bylo v uzávěře od dubna, což má značné ekonomické důsledky. Opatření vyvolalo debatu o udržitelnosti uplatňované strategie. Podle agentury Reuters se omezení zmírní pro 22,5 milionu obyvatel Šanghaje, kteří žijí v oblastech s nízkým rizikem přenosu.

Čínská Šanghaj během pandemie onemocnění covid-19, duben 2022
Horor v Číně. Důchodce dali do pytle na mrtvoly. On ale ještě žil, ukazuje video

Město uzávěru začalo rušit pozvolna, již v předchozích dnech povolilo části obyvatel chodit do práce nebo postupně otevíralo některé linky metra. Vedení města již předem uvádělo 1. červen jako plánované datum obnovení běžného života.

Šanghajské úřady dnes začaly odstraňovat ploty, které byly vztyčeny kolem jednotlivých obytných bloků, a strhávat policejní pásky, jež brání vstupu na náměstí a další veřejná prostranství. Lidé, kteří mají již nyní povoleno opouštět své domovy, využili v pondělí večer pozastavené dopravy a sešli se na pivo a zmrzlinu na opuštěných ulicích, uvedla agentura Reuters. Většina z nich ale dávala najevo pokračující obavy. "Jsem trochu nervózní. Nemůžu uvěřit, že se to skutečně děje," řekl podle Reuters k připravovanému zrušení lockdownu Joseph Mak, který pracuje ve školství.

Někteří bankovní úředníci ze Šanghaje uvedli, že středa pro ně návrat k běžnému životu zdaleka představovat nebude. U přepážek budou muset sedět v ochranných kombinézách a s obličejovými štíty. Jeden z úředníků prohlásil, že si do práce bude nosit základní potřeby pro případ, že by některý z kolegů mel pozitivní test na koronavirus a zaměstnanci by byli nuceni zůstat v kanceláři v karanténě.

Jen 29 nových případů za den 

Zatímco v dubnu, kdy vedení Šanghaje vyhlásilo přísnou uzávěru, bylo ve městě okolo dvaceti tisíc nových případů covidu-19 denně, v pondělí jich zdravotníci zachytili podle agentury AP jen 29.

Dlouhá uzávěra vyvolávala u obyvatel Šanghaje rozhořčení. Na sociálních sítích si stěžovali na nedostatek potravin a dalších základních životních potřeb, protože rozvážkové služby nápor nezvládaly. Problémy byly podle obyvatel Šanghaje i s přístupem ke zdravotní péči a se špatnými hygienickými podmínkami v karanténních centrech, kam byli převáženi všichni lidé s pozitivním testem na koronavirus.

Trosky soukromého letadla, které v neděli havarovalo v Nepálu a v němž cestovalo 22 lidí.
V Nepálu našli trosky letadla s 22 cestujícími. Patrně nikdo nepřežil

Projevy nespokojenosti jsou v letošním roce zvlášť nepříjemné pro vládu prezidenta Si Ťin-pchinga, který si podle očekávání bude chtít na podzim zajistí třetí funkční období v čele státu. Si může teoreticky vládnout neomezeně dlouho, protože v roce 2018 čínský parlament vyškrtl z ústavy klauzuli omezující výkon funkce prezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let.