"Všechny zúčastněné strany, zejména Severní Korea a Spojené státy, by se měly vzájemně potkat na půli cesty, vzájemně si prokázat laskavost a upřímnost a společně vytvořit příznivou atmosféru pro setkání vůdců obou zemí," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kang.

Kim Čong-un pohrozil, že zruší summit s Trumpem, budou-li Spojené státy trvat na tom, že KLDR musí úplně opustit svůj jaderný program. Summit se má uskutečnit 12. června v Singapuru.

"Jestli se nás USA pokusí zahnat do rohu a donutit nás vzdát se jednostranně jaderné energie, nebudeme se už o dialog s nimi zajímat a budeme muset znovu zvážit, zda souhlasíme s nadcházejícím summitem mezi KLDR a USA," uvedl severokorejský ministr zahraničí Kim Kye-gwan v prohlášení citovaném oficiální severokorejskou tiskovou agenturou KCNA.

Zkritizoval přitom slova nového amerického poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona, považovaného za jestřába americké zahrnaiční politiky, který mluvil o "libyjském modelu", jenž by se měl použít pro severokorejské jaderné odzbrojení.

Bývalý mnohaletý libyjský diktátor Muammar Kaddáfí souhlasil po intenzivním tlaku ze strany USA s tím, že se v roce 2003 vzdá jaderného arzenálu. Sedm let poté se v Libyi rozpoutala občanská válka, do níž zasáhlo také NATO. Kaddáfí byl svržen a ještě v témže roce popraven.

Boltonovy žádosti jsou podle Kye-gwana "projevem hrozivě zlověstného nakročení k tomu, aby náš vznešený stát sdílel osud Libye nebo Iráku". Severokorejský ministr zahraničí dodal, že Pchjongjang neskrývá svůj "odpor vůči Boltonovi".

Severní Korea dále uvedla, že není ochotna vzdát se jaderných zbraní výměnou za hospodářskou pomoc. "Nikdy jsme při naší hospodářské výstavbě nečekali žádnou americkou podporu," uvedl ministr.

Středeční rozhovory se nekonaly

KLDR už zrušila středeční hovory na vysoké úrovni mezi Severní a Jižní Koreou, a to kvůli probíhajícímu vojenskému cvičení jihokorejských a amerických jednotek, nazvanému Max Thunder. Zatím USA i Jižní Korea tvrdí, že cvičení má čistě obranný charakter, podle Severní Koreje jde o provokaci, která je v rozporu s pozitivním politickým vývojem na Korejském poloostrově.

Jihokorejská vláda označila severokorejské rozhodnutí za politováníhodné. Podle svého prohlášení je nadále odhodlána naplnit pchanmundžomskou deklaraci, dosaženou minulý měsíc. Soul proto vyzval Pchjongjang, aby se co nejdříve vrátil k rozhovorům. 

Středeční summit měl být dalším krokem navazujícím na historické setkání Kima Čong-una s jihokorejským prezidentem Munem Če-inem. Toto setkání bylo považováno za historický průlom, v současnosti však roste na Západě skepse k severokojrejskému závazku zbavit se jaderných zbraní. Ta plyne nejen z aktuální situace, ale i z toho, že Pchjongjang porušil podobné dohody už několikrát v minulosti.

USA mírní napětí

Spojené státy nicméně i nadále počítají s tím, že se schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem uskuteční. 

„Bude tam a bude připravený,“ řekla ve středu k účasti Donalda Trumpa na summitu tisková mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersová americké televizi Fox News. Dodala přitom, že severokorejská hrozba odstoupení od rozhovorů není nic mimořádného v diskuzích mezi protivníky.

„Jsme připraveni se setkat, a pokud se to stane, bude to skvělé, ale pokud to neuděláme, uvidíme, co se stane dál," uvedla. „Pokud to neuděláme, budeme pokračovat v kampani, která probíhá, s maximálním tlakem,“ dodala.