„E-maily Hillary Clintonové, mezi kterými bylo mnoho takových, které obsahují přísně tajné informace, byly hacknuty Čínou. Teď by měly zasáhnout FBI a Ministerstvo spravedlnosti, nebo bude jejich věrohodnost navždy pryč,“ uvedl Trump mimo jiné v onom tweetu.

Donald Trump
Google je zmanipulovaný, píše o mně negativně, zlobí se Trump

V dalším, dřívějším příspěvku si navíc první muž USA i trochu "zažertoval". „Novinka je na světě: „Čína napadla soukromý e-mailový účet Hillary Clintonové.“ Jsou si jistí, že to nebylo Rusko (dělám si legraci)? Jaká je pravděpodobnost, že FBI a Ministerstvo spravedlnosti v tomto mají pravdu? Je to vlastně velký příběh. A tajná informace,“ dodal.

Dohodu s Ruskem prý Trump neměl

Zástupci amerických vyšetřovacích služeb dříve uvedli, že Rusové zorganizovali hromadnou manipulaci s prezidentskými volbami v roce 2016 a zasahovali do politiky USA i před nimi. Na základě vyšetřování pak v červnu Američané obvinili dvanáct ruských agentů, ti prý totiž v roce 2016 hackovali počítačové systémy Clintonové a vybraných členů Demokratické strany.

Zdali Rusové skutečně do politiky Spojených států zasahovali, tím se zabývá zvláštní americký vyšetřovatel a ředitel FBI Robert Mueller. Právě jeho stopy dříve vedly právě ke zmíněným dvanácti agentům. Čtyřiasedmdesátiletý muž hodlá časem rovněž definitivně odhalit, zdali byla Trumpova kampaň s Rusy opravdu jakkoli spojena, či nikoliv.

Rusko zásahy do americké politiky dlouhodobě odmítá. Trump se několikrát nechal slyšet, jak hovoří na stejné "frekvenci", tvrdí totiž, že s nimi žádnou dohodu neměl.

Donald Trump.
Trump ustoupil tlaku okolí. Oficiálně uznal zásluhy senátora Johna McCaina

Kromě zásahu do schránky Clintonové Trump obvinil Čínu už vloni v dubnu, a sice že se nabourala během voleb také do e-mailů dalších zástupců z řad Demokratů. Stejně jako nyní však ani tehdy neposkytl jakékoli relevantní důkazy.

Hillary Clintonová prozatím na vyjádření amerického prezidenta nereagovala.

Mike Pompeo v červnu přicestoval do hlavního města KLDR Pchjongjangu
Trump zrušil Pompeovu cestu do KLDR. Nepokračují v jaderném odzbrojování, tvrdí